Rokio

Je pro psa snadnější kořist liška, nebo kočka?

Které z těchto dvou zvířat by se méně ubránilo?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Kočky se většinou efektivně brání (nejen vůči psům, ale i větším dravcům). Nejsou jejich přirozenou kořist, většina psů kočky neloví.
Liška pro psa taky není nějaká normální kořist, ale potenciální ano.Navíc se dříve lovily (se smečkou psů). A myslím, že je snazší pro psa ulovit lišku. Je to de facto menší pes/psovitý.
Kočky jsou samozřejmě mnohem menší a slabší, ale mají mnohem rychlešjí reflexy (jedny z nej ve zvířecí říši), jsou mrštnější s ostrými drápy (kterých se psi často bojí, navíc umí být pěkně bolestivé). Taky dokážou dobře skákat a lozit/šplhat do výšek, kam se psi nedostanou. I třeba na stromy. A ano, lišky to taky umí, ale rozhodně né tak dobře jako kočky.

Kámo vyhledej si třeba kočka vs medvěd, krokodýl, orel, had, puma, pes, atd

Ale taky, jaká/která rasa? Něco jiného je kokršpaněl a různí malí „degeneranti“, nošení v kabelkách a něco jiného třeba německý ovčák, vlkodav, dobrman a pastářský pes.

Další odpovědi
Filip84

To odvisí od okolností, ale jak už Ti napsal Disraeli: ani jedno není běžná potrava psa.

Kočka je „doma“ někde, kde jsou stromy, křoviny, nevydrží dlouho utíkat. Ano, je rychlá, ale na sprint. Gepard je nejrychlejší, u nás by mohl, s přehledem, běhat na dálnici, předbíhal by kamiony (běží 80 – 130 kmph), ano, předbíhal, ale vydrží to pár stovek metrů.

Pes je honič, zvyklý honit ve smečce. Co to znamená? No, pes není pomalý, ale dobře by se mu „účastnilo silničního provozu“ v městským limitu (40 – 60 kmph). Ano, ale vydrží utíkat klidně i kilometr. I víc.

Pes má dobrý čich. Tý kočce je houby prd platný, že běží, třeba, rychleji, ten pes chytne stopu, a na pohodu si běží. A další za ním. Jo, jenže problém je, že kočka vyleze na strom, vysokou křovinu, atp., a psi mají po večeři. Psi jsou dobří norníci. Jak jsem měl psy ještě dva, tak jak oni byli na louce, najednou jsi viděl, jak ňufaj něco u země, a za chvíli tam byla díra, jak by chtěli postavit stožár! A jeli a jeli až vyhrabali nějakého szczura. Teďka, že jo, szczur jim začal běhat, to se jim líbi, tak oni do něho a štěkali na něho, až ho umučili. 😅😂

To jo, jenže kočka není szczur. Ono kdyby i ona zalezla v nějakou díru, tak jak oni začnou hrabat – no, zběsile, jak zběsilý pes! – tak ona začne škrábat. Pořád k ní musí nějakou dírou, kočka začne prskat a škrábat a to by hafani museli mít kurwa hlad, aby do toho šli. Jo, pokud by to byla smečka, tak kot nemá šanci, no ale jako říkám, to by musela být široko daleko jediná – si raději uženou nějakýho zajíce. Smečka ti užene i srnce, bez problému!

Lišek je málo, to za prvé. Za druhé, liška je psovitá šelma. Vlk ji normálně uloví, vlk ti i „Bobika“ zakousne, je to pro něj prostě kořist. Zase: proč by psi lovili lišku? To by musel být velkej hlad!

Liška je rafinovaná, jak cukr krystal, na druhé straně má v tý svý „logice“ lapsusy. No, liška je „vlk samotář“, a v tom svým rajonu má 100+1 nor, mezi kterými má i cesty. Takže psi by dohnali lišku k noře, začali by norovat, noru by vynorovali, ale liška už by dávno proběhla tunelem a byla od nic úplně v pryč. Jedinou jejich šancí by bylo ji uštvat než do tý nory vběhne. Pak jo, pak mají reálnou šanci. Ale smečka, jinak by to byl, vlastně, „pes na psa“, to by musel být opravdu šílený hlady!

Lišky se umí učit a přizpůsobovat, ale zdá se, že to je všecko o genetický informaci, prostě, čas od času, se vyskytne liška, která najednou „neví“, že má kolem sebe smečky psů a ti ji loví. Jo, musíme předpokládat přirozený stav věcí, ne, že uteče Horynovi Kazan! 😅 Prostě by se taková liška, jakoby, z ničeho nic nechala uštvat, protože by neměla adekvátní nory. Třeba.

Liška je hodně zajímavá, hodně plachá, a proto pořád velká neznámá!

Drap

Samozřejmě že kočka, je menší, méně kouše. Na lišku se musí většina psů pracně učit, liška jim většinou smrdí. Kočka je menší, většinou se psovi ani nepostaví, stačí když ji pes dožene. A dožene ji, pokud neni v blízkosti strom, nebo něco kam může kočka utéct. Pokud je to dostatečně velký pes, tak kočku chytne zatřepe s ní a je po kočce. Nebere to pes primárně jako potravu, ale spíše hru. Liška loví především v noci, přes den je ukrytá v noře. Na lišky se cvičí některá malá plemena psů, kteří se díky své velikosti dokáží dostat za liškou do nory. Větší lovečtí psi, se učí lišku aportovat a díky zápachu lišky to nedělají moc rádi.