zjentek

Je při dodatečném zateplení domu vhodné vést původní bleskosvod pod zateplení, nebo demontovat a umístit na nový povrch?

Zateplení formou PS a stávající hromosvod… Tak či onak se PS při úderu hromu 😃 (no tak dobře, blesku) okolo stejně rozpustí, nebo ne?

Odpovědi
led

Nie! Pokiaľ som si dobre všimla, vodiče od bleskozvodov nie sú pod, ani na povrchu objektu, ale ťahané a uchytené kovovými úchytkami vo vzdialenosti (odhadujem) 5–10cm od povrchu steny chráneného objektu. K zvodom musí byť prístup pre ich pravidelnú revíziu.
Informácie vám ochotne dajú odborní pracovníci, poverení revíziou hromozvodov vo vašom obvode.
Nespoliehajte na „domácich kutilov“, ale vyjde vás lacnejšie zaplatiť si „revizákov“, než vyhorieť.

elkon

Něco je zde: https://elektri­ka.cz/data/clan­ky/bezpecnost-hromosvodu-podle-platne-legislativy-ceske-republiky
případně zde: https://www.dek­.cz/akce/deta­il/517-jak-na-hromosvod

Hlada

Podle ČSN 34 1390 je možné provést svody jako skryté několika způsoby. Novější vydání normy nemám, takže nevím, jestli to je možné i v současnosti. Tahat si ale oheň do baráku mi připadá jako volovina i kdyby to bylo možné. Přemontovat svod na povrch je jednodušší než vytváření dutiny.

zjentek

Po prvním úderu blesku do svodu zapuštěného v PS se dutina okolo drátu vytvoří krásně sama, si myslím. 😉