Avatar uživatele
Registrovaný

Je pravda, že nezletilý od 14-ti let může nesouhlasit s prohlídkou u běžného, nebo zubního lékaře?

Zaslechla jsem, že pokud např. 15-tileté dítě nechce na preventivní prohlídku, nemusí. Co je na tom pravdy?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nesouhlasit může už od narození, neni mu to ale nic platné. Tuším že pokud teď nesouhlasí od 14 /tu věkovou hranici přesně nepamatuji/ a nedohodne se s rodiči, tak mohou o rozhodnutí požádat soud a ten rozhodne.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Ano, nesouhlasit muze, ale to je vsechno.
Mozna myslis zasah do integrity, ale to prohlidka neni.
Doplňuji:
Pro zasah do integrity viz § 93 a nasledujici, zejm. § 100, odst. 1 (noveho) obcanskeho zakoniku.


Avatar uživatele
Stříbrný

15letá preventivní prohlídka je povinná. Pokud nesouhlasí například s vytrhnutím zubu, rozhoduje soud, nikoliv rodič.


Avatar uživatele
Pokročilý

Když mě zubařka chtěla ve 14 vytrhnout zub, musela sem přinést lístek se souhlasem nebo s neslouhlasem.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

akýkoľvek nesúhlas musí odsúhlasíť súd (napr keď dieťa chce tetovanie a rodičia nesúhlasia).

ale - preventívna prehliadka je daná zákonom, tam to bude ťažké.

dôvodom nie je ani iná sexuálna orientácia, hanblivosť, telesné postihnutie. lekár je viazaný tajomstvom (ale rodičom nesmie stav zdeľovať zasa iba na základe súdneho rozhodnutia) a vyšetrenie sa prevádza v súkromí, teda bez prítomnosti nepovolaných osôb (v tomto prípade i rodičov).

nie je dôvod sa tejto prehliadke vyhýbať. i keď chápem, že nemusí byť príjemná.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1605
Zlatý mosoj 1494
Zlatý marci1 1278
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý annas 991
Zlatý gecco 737
Zlatý briketka10 715
Zlatý quentos 714
Zlatý iceT 565
Zlatý arygnoc 499

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.