Je pravda, že Makarenko dal svému chovanci facku?

Bylo to výchovné, nebo nepatřičné?

Nejlepší odpověď
annas

Minutku...

¨¨¨¨¨¨
1 Komenský tvrdil, že metlička občas neuškodí.

2. Četla jsem Makarenkova díla, dokonce viděla i jednu hru na jevišti, ale facku si přesně nevybavuji.

Pro osvěžení své paměti jsem hledala a našla jsem tot:

"Makarenko vypráví v díle Pedagogická báseň o facce, kterou dal jednomu mladíkovi. Ale později to vyvrátil.

Píše o tom jeden učitel, který dal facku jednomu chlapci a ten reagov al mezi zuby" Ach, ach, ach.“ To znamenalo: „Vrátil bych vám to, ale nemůžu, , protože nemůžu.

Učitel píše dál

"Facka tváří v tvář Makarenkovi“ byla později diskutována v mnoha pedagogických pracích. Zejména došlo ke sporu o to, zda je taková vzdělávací metoda legitimní?

Připojil bych se k názoru, že samotná formulace otázky je špatná. K emocionálnímu výbuchu dospělého obvykle dochází spíše než k jeho použití jako „triku“. Pokud je naprosto upřímný a bez stínu výpočtu „pedagogického efektu“, pak mohou být jeho důsledky pozitivní. Koneckonců, dospělý zde vystupuje před dítětem, které není chráněno pedagogickým brněním, a proto jako rovnocenný a bližší člověk." ad.

„facka Makarenkovi tváří v tvář“ v doslovném a obrazovém smyslu

https://uniba­ken.livejournal­.com/664066.html

Další odpovědi
led

Ano, bylo to výchovné.

Ano, píše o tom vo svojich knihách Vlajky na vežiach a Budú z nich ľudia.
Možno ich ešte nájdete v antikvariátoch 🙂

Drap

Minutku...

paul1

Ano, bylo to výchovné.

anonym

Drap: Ale to už je nejmíň 20 minut!