Tommii21

Je potřeba mít průkaz VMP při řízení nafukovacího člunu s el. motorem o výkonu cca 400 W?

Ahoj, chci se zeptat, jestli je potřeba mít průkaz VMP při řízení nafukovacího člunu (2,5 metru) s el. motorem (o výkonu cca 400 W).

Odpovědi
Kepler

Než jsi upravil otázku, dlouho jsem hledal, ale nenašel. Jen to, že na člun 5 HP (cca 3,7 kW) ještě není třeba. Těch 400 W – není to překlep? I můj mixér má víc, to přece s loďkou nemůže pohnout?

Dochy

Pohnout jo… Člověk sám dokáže podat výkon v řádu stovek watů a i to stačí pro pohyb lodě. 400W nebude na závody, ale k tomu aby se loďka na relativně klidné řece dostala kam potřebuješ to v poho stačí.

Dochy

Podle: http://www.cbks­.cz/2008/refe­raty/164.pdf
Je fyzický výkon člověka při fyzicky těžké dlouhodobé práci cca 100W, krátkodobý výkon při vrcholovém sportu (max. minuty) 180–700W… Takže to rekreační pádlování/veslování bude pod 100W.

Kepler

Jasně, s tím pohnutím jsem to záměrně přehnal, ale i tak se mi ten výkon zdá zatraceně malý. Mohlo by to jet max. rychlostí pomalé chůze a to by bylo i na Vltavu v Praze málo.

Dochy

400W proti 100W lidské práce? To by mohl být i pomalejší klus 😉