Kris

Je otec povinný si vyzvednout dítě?

Dobry den,
s ex-pritelem mame ctyrletou dceru. Otec je soudem opravnen vidat se s dcerou kazdy lichy vikend od patku do nedele. Ja jsem povina mu dceru predat a taky tak uskutecnuji. Kdyz jednou omarodila a mela vysoky teploty tak jsem usoudila, ze bude lepsi kdyz zustane doma v postely. Hned mi vyhrozoval policii kdyz mu ji nepredam a kontaktoval detskou lekarku zda rikam pravdu. On mi da vedet pet dni dopredu, ze jsi pro dceru neprijede a ja se podle toho musim zarizovat. Musela jsem zrusit vikendove plany, ktere jsem dokonce mela uz zaplacene. Je otec stejne povinen si dceru vyzvedavat jako ja mu ji davat? On nedokaze byt tolerantni tak proc bych mela ja. Musi mit k tomo nejaky vazny duvod aby si dceru nevyzvedl? Nehodlam kazdy tyden cekat nez se uraci ozvat zda si pro dceru prijede ci ne. Taky mam naplanovane programy, praci atd. Mohu se v tomhle pripade obratit na soud? Dekuji za odpovedi.

Nejlepší odpověď
da ny

Takovou povinnost otec (bohužel) nemá, soud mu „určí“ jen právo…:(
Buďte ráda, že se Vám dopředu/v předstihu omluví, že si dceru nevyzvedne…
S dítětem ve vlastní péči si rodič nemůže dopředu a na 100% naplánovat nic
(pokud nemá ochotnou, zdravou, hlídací babičku)…
Soud podporuje předávání dítěte v době nemoci i s ATB, pokud se o nemocného potomka otec chce o „svém víkendu“ sám postarat!..Nemůžete tedy sama rozhodnout, musíte se otce zeptat!
Prakticky budete vždy jako „čekanky“, zda se otec „uráčí“ přijít…
Pokud je mezi rodiči normální komunikace a spolupráce, můžete se s otcem domluvit (nabídnout) náhradní termín…i 2 víkendy za sebou…
Vzájemně spolupracovat ve prospěch dítětě se vždy „vyplatí“;)

Další odpovědi
Drap

Ne, neni to povinností.

ivzez

Otec je – jak sama správně píšete – oprávněn
(nikoliv povinen) se stýkat se svou dcerou.

Soud otci styk s dítětem nenařídí.
Může jej však na návrh jednoho z rodičů vhodně upravit.

Dochy

Jedna věc je právo/povinnost, to by z vašich příspěvků asi bylo jasný… Druhá věc je zrušení dohody a následné problémy a náklady (v tomto případě) na straně matky. Copak vážně nemá právo na alespoň trochu předvídatelné chování protějšku?

Dochy

Není reálné v takovém případě naúčtovat otci náklady? Něco podobného jako třeba zaměstnavatel musí uhradit vynaložené náklady při odvolání dříve nařízené dovolené?