Viera

Je možné, popř. na které škole se zapsat na kurz v oblasti rodinného práva? Miluji právo, nemám však možnost VŠ.

Dobrý den. Právu se věnuji 7 let pouze jako samouk. Ráda bych získala dostačující kvalifikaci k tomu, abych mohla chodit zastupovat k soudu jako zástupce nejen jako zmocněnec. Tato práce mně velice baví a zajímá. Ucházela jsem se na místo asistentky právníků, bez právního vzdělání je to však nemožné. Nebo myslíte, že to možné je?

Nejlepší odpověď
Hans51

Kvituji Váš zájem o právo 😉 nicméně si nejsem jistý, co přesně si představujete pod pojmem „chodit k soudu jako zástupce, nejen jako zmocněnec“.

Obecně je kdokoliv, komu je udělena plná moc, zmocněncem. Zároveň je však zástupcem na základě plné moci. V občanskoprávním sporu (mluvíme teď o první instanci či odvolacím řízení) se může účastník nechat zastoupit kýmkoliv, nehledě na právní (ne)vzdělání.

Myslím si, že jste měla na mysli vystupovat u soudu v roli advokáta (příp. advokátního koncipienta). V tom případě bohužel není jiná cesta, než absolvovat vysokou školu v oboru právo (v ČR jsou právnické fakulty na Masarykově univerzitě v Brně, Karlově univerzitě v Praze, Západočeské univerzitě v Plzni a Univerzitě Palackého v Olomouci). Musí jít rovnou o pětileté magisterské studium. Po úspěšném ukončení studia musíte působit minimálně tři roky na pozici advokátního koncipienta (kde se již z této pozice hojně soudy navštěvují), poté je nutno složit advokátní zkoušky a až poté se člověk může stát advokátem.

Co se týče poptávaných kurzů, uvedené právnické fakulty pořádají řadu školení a seminářů, jistě i na oblast rodinného práva. Dále existuje řada agentur, které školení organizují samy. I tyto bývají velice kvalitní, jsou pod vedením odborníku z praxe a univerzitních pedagogů.