quentos

Je-li na klávese pět znaků, jak se dostat k tomu prostřednímu?

Už tu byl dotaz na klávesu se čtyřmi znaky, moje nová klávesnice má ale na jedné klávese znaků pět. Jak se dostat k tomu prostřednímu? Díky.

Odpovědi
brillant

Našel sem toto, ale nevím jestli to pomůže: „To >ť< a >ň< je na klávesnici notebooku HP proto, že se jedná o česko/sloven­sko/anglickou klávesnici. V HP se jim již nechce vyrábět zvlášť CZ/EN a SK/EN klávesnice, jelikož jsme oba státy velice malý trh, tak začali dělat jenom jednu společnou CZ/SK/EN. Tzn. je ty 2 výše zmíněné znaky jsou pouze pro slovenské rozložení a na české je nijak pomocí těchto kláves nenapíšeš; zrovna tak, jako na slovenském rozložení nenapíšeš zase >ř<.“
https://www.zi­ve.cz/poradna/kla­vesy-s-n-a-t-na-notebooku-hp/sc-20-cq-622636/default­.aspx?consultan­swers=1

seraphico

Stisknout klávesu FN a onu klávesu se znakem uprostřed:

https://www.cis­tepc.cz/klave­sa-fn-na-klavesnici-klavesove-zkratky/

Hlada

Není to jednotné. Je potřeba podívat se do návodu.
Např. kombinací Fn+F je možné zapnout numerickou klávesnici v oblasti písmen UIOPJKL…

quentos

Seraphico: Tu jsem právě zkoušel, a nic…

seraphico

Co máš za klávesnici a o který znak se ti jedná?

Filip84

Já tomu nerozumím, já znám jenom tři funkce jedné klávesy: máš malou, pak „zvedneš páku“, jak na stroji, a máš velkou funkci, takže třeba „p“ a „P“, nebo „+“ a „1“, a pak máš „FN“ klávesu, nebo tak něco, a s tou zapínáš třetí znak, většinou to bývá funkce.

Pět funkcí si nedokážu představit, na to má představivost prostě nestačí! 😅

quentos

No právě proto se ptám, že už mi došla fantazie…

Filip84

quentos: No jasně, tomu rozumím, ale o co jde? Je pravda, že já mám poměrně velký notebook, mám i samostatnou číslicovou klávesnici, tak jde o to, nebo o co? Buď konkrétnější.

quentos

Jde o to slovenské O s vokáněm, viz foto: https://ibb.co/FDY­crH0

Dochy

Jo, konečně jasné o co Ti jde 😉
Předpokládám, že to co potřebuješ je do Windows (pro ostatní systémy to zpravidla také nějak funguje, jen se postup a náročnost může lišit) doinstalovat podporu pro slovenštinu a s ní slovenskou klávesnici

quentos

To bude asi ono, dík

Dochy

  • jen doplním – ty klávesnice (US, CS, SK, DE,…) jsou z pohledu HW a SW stále stejné, co se liší je jen potisk navrchu a zvolený ovladač klávesnice ty stále stejné kódy podle tabulky překlíčuje na konkrétní písmenka…

quentos

Doinstalování ovladačů pomohlo, dík