Je legální vydrnkat si na kytaru slavnou písničku a dát to na net?

Tak mě napadlo, zahrát si doma nějakou písničku od nějaké slavné kapeli je legální, ale už asi není legální to pak dát na net (užití cizího díla). Mám pravdu?

Nejlepší odpověď
tom004

Máte,porušíte tím autorský zákon.Pokud si ji budete hrát doma,nebo třeba s kamarády u ohně,tak je to ok. Ale jakmile ji zveřejníte na netu,bez souhlasu autora,nebo toho,kdo ho zastupuje,dopustíte se tr. činu.

Další odpovědi
bigbít

Na video prostálech je takových lidí spousty, kteří hráli cizí písně a pak je tam umístili, ovšem někteří měli alespoň tu slušnost, že uvedli čí je ta píseň (interpret a název písně), občas takto přes net nastartovali i kariéru, ale lepší je, když to zahrajete opravdu jen blízkým známým a neuveřejňovat…

barnajka

Není to přímo odpověď, ale podívej se na Youtube. zadej buď jméno nějaké slavné písničky a nebo jen slovo „cover“ – a uvidíš, kolik lidí mělo podobný nápad jako ty :) Myslím, že ať už to legální je nebo není, na Youtube ti to projde, aniž bys byl za to popotahovaný a nebo tvoje video stáhli, příp. vůbec odmítli zveřejnit. Ale úplně košer to asi není…

Pokud ti drnkání jde, proč si nezkusíš vydrnkat něco vlastního?! Určitě na to máš – když si troufáš na slavný hity?! :)
Až budeš něco solidního mít, zkus si založit profil na www.bandzone.cz. Je to úžasná databáze pro začínající kapely a zpěváky. Založení profilu je zdarma, první si ale musíš založit profil fanouškovský a teprve z něj pak „muzikantský“. Pro založení muzikantskýho profilu je jediná podmínka: nahrát do databáze aspoň jeden soubor v mp3, přičemž covery se nepovolují. Musí to být autorská tvorba, ale vůbec se toho nelekej – klidně to může být jen demo nebo 30sec dlouhý sample nevalné zvukové kvality. Hlavně ať je to TVOJE. Sice jsem tam narazila na dost kapel, co tam mají i coververze, ale myslím, že zbytečně riskují, že až to „praskne“ a nebo to někdo nahlásí, admin je z databáze smaže pro porušování pravidel. Na autorská práva tam jsou fakt docela hákliví – nahrála jsem tam několik kamarádových videí, která oficiálně považuje za „svá“ a používá je ke své osobní prezentaci…a na Bandzone mi je po několika dnech schvalovacího procesu zamítli s tím, že video: interview v TV je MAJETKEM TV, čili já, ani sám kamarád nemáme práva k jeho šíření. Takže fakt pozor na to – když mp3, tak jen svou. Když video, tak jen osobně nahraný „živák“ a nebo svůj „oficiální“ klip. Neprojdou ani videa typu slideshow ===>též jsou předem odsouzena k zamítnutí :)
Profil je tvoje vizitka, takže čím víc si s ním vyhraješ a čím kvalitnější prezentaci si tak uděláš, tím líp pro tebe. Ale jsou tam fakt i úplní amatéři, děti a puberťáci, co si brnkají jen tak pro sebe… úroveň je zkrátka různá :) Databáze není nijak žánrově omezená a pokud se chceš zviditelnit a dát o sobě vědět, bandzone je perfektní šance. Schválení profilu trvá cca 3 dny – zakládala jsem tam profil kamarádovi, ty slibované lhůty opravdu stíhají. Hodně štěstí v brnkání drnkání a hlavně nekonečnou inspiraci, umělče 😉

Mimochodem – Bandzone pomohl rozjet kariéru hvězdám jako Xindl X, Charlie Straight, Toxique či Tomáš Klus :)

www.bandzone.cz