Avatar uživatele
JájsemRaibek

Je EAN kód jedinečný?

Mám tu před sebou krabičku na které je EAN kód – čárový kód.
Napadla mě tedy otázka, zda je tento kód jedinečný.
Mohu si ve svém obchodě vymyslet své kódy a co se stane, pokud by někdo přišel k mé pokladně právě s tou krabičkou co tu před sebou mám?
Mohlo by se tedy stát, že stejný kód mám vymyšlený pro své zboží nebo službu, kterou nabízím. Nebo musím mít jen takový kód, který ještě není přidělen?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? gagaga, Kepler před 2916 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Jednoznačnou odpověď jsem nenašel. V současné době je definováno přibližně 200 různých standardů čárových kódů a různé kódovací tabulky, takže v různých zemích platí různé standarty. Kdyby sis vymyslel nějaký svůj, zřejmě by nebyl k přečtení. EAN musí být v mnoha případech pro používání v komerční sféře registrovaný. Organizace, které registruje čárový kód EAN a současně hlídá standardy tohoto kódu, je GS1 International. Takže mi z toho vychází, že kód musí být registrovaný.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8C%C3­%A1rov%C3%BD_k%C3%B3d

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Velice prosté. Kupte si něco a vyměňte stejný produkt – projdete. Tedy jedinečný není. Ovšem jedinečná je kombinace číslic EANu pro každý obchod. Všiml jste si snad někdy, že by lidé s nákupem z cizích obchodů spustili poplach?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
JanickeZ

Myslím si, že EAN kód je jedinečný vždy k uvedenému zboží. Respektive stejné zboží má stejný EAN, určitě to není tak že každý obchod má jiný EAN jak to tady někdo píše níže. EAN nemá nic společného s poplechem jak píše Matesax.
Tuto informaci mám z první ruky, jelikož často kupuji e-liqudy na http://www.ga­llagher.cz/ a vždy si pomocí EAN kódu hlídám zda dostávám originální a pravé zboží.

Jinak ale existuje spousty čárových kódu, které se používají všude po světě nejenom EAN, který je v Evropě nejrozšířenější.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

můžeš si vymyslet na svoje zboží svoje Ean kody a používat je může ten kdo ho bude mít ve svém systému. takže pokud máš obchod a budeš tam prodávat něčí cigarety a budeš to chtít do systému, tak si ten kod s krabičky musíš zadat a pak to zboží pod ním vést. pokud ho budeš chtít překodovat, tak si vymyslíš svůj ean, krabičku přelepíš a opět po zadání, resp. uložení do svého systému, můžeš krabičku klidně přejmenovat v názvu zboží na pytel. dále jde generovat i jedinečný kod jako je třeba na elektrospotřebičích a pak je daný kus lehce dohledatelný, nezaměnitelný, pokud je ean čitelný.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Michálek1245

Myslím si, že nemusí být nutně. Čarový kód v sobě má z podstaty věci zakomponovaných celou řadu parametrů, takže si tam můžete jako spotřebitel, respektive jeho tvůrce (tj. spotřebitel té služby, která je dost často placená) vložit přesně to, co potřebujete. A samozřejmě ze své podstaty tam máte i možnost nastavení expirace čárového kódu.

Avatar uživatele
Kepler

Já jsem byl svědkem, jak v obchodě Kika odchytili kluka, co měl v kapse čokoládu, kterou zřejmě čórnul ve vedlejším supermarketu…Ne­rozumím tomu, ale zřejmě se poplach spustit dá. Dokonce hned věděli, že jde o čokoládu.

před 2916 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Michalov

Zdravím, můžete mi prosím poradit, podle čeho bych měl vybírat čtečku čárových kódů?

před 1736 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Petrovskalui

Já jsem kupovala čtečku za necelé 2 tisíce korun, má pamět na 10 tisíc kódů, na co ji přesně chcete?

před 1735 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Michalov

Tak to není moc drahé, jakou jste prosím přesně koupila? a snímá to dobře? na poprvé?

před 1734 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Bohdanklims

Jestli chcete pořídit opravdu kvalitní čtečku čárových kódů, tak já vždy k nám do obchodu objednávám od https://www.nc­.cz/ctecky-caroveho-kodu_c2837926­.html?page=1&set­stipagesize=1&pa­gesize=100, je tam jednoduchá instalace, čtečky jsou velice kompatibilní, a hlavně snímají rychle a přesně.

před 1732 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek