Lgee

Je družstevní byt něco jako lepší nájem?

Odpovědi
aevul

Můžež si to tak představit. Byt vlastní družstvo a člen družstva má v družstvu podíl. Za to má právo užívat byt, ale nevlastní ho. Družstvo má obvykle nějaký úvěr, kterým se byty zakoupily a který splácí (anuita).

Člen se podílí na splácení anuity (nájemce neplatí) platí poplatky za energie, poplatek za správu domu (nájemce neplatí) a do fondu oprav (nájemce neplatí).

Člen může (ale taky nemusí, podle stanov družstva) mít možnost byt odkoupit do osobního vlastnictví.

Dochy

Velice vzdáleně. Člen družstva vlastní podíl v družstvu. Má právo se podílet na rozhodování družstva. Nájemník má právo užívat byt, držet hubu a povinnost platit nájem.

Drap

Neni to lepší nájem. Je to v podstatě nájem, spojený s vlastnictvím.