pizlicka

Je dobré koupit dům na hypotéku, který prodává realitka?

Dobrý den. Prosím vas pěkně, vyhlidla jsem si moc pěkný dům, ale po podívání se do katastru jsem zjistila, že má dům zástavní právo smluvní, tzn. že je na hypotéku. Je v prodeji, prodává ho realitka. Je nebezpečné takovy dům kupovat, nebo to nevadí? Co si vše zjistit? Děkuji moc.

Nejlepší odpověď
Hans51

Záleží na tom, komu zástavní právo svědčí.

Další odpovědi
terry

Většinou je to OK. Bývá to pro neschopnost splácení.
V té realitce by ti měli podrobnosti říct.

mosoj

Má to jednu nevýhodu. Kolik že si to ta realitka bere za zprostředkování ?

pizlicka

hans,muzes mi priblizit svou odpověď?dekuji 🙂

Hans51

Uvedla jste, že je dům zastaven zástavním právem smluvním. Nemusí to automaticky znamenat, že je „na hypotéku“.

Má odpověď směřovala ke zjištění toho, kdo je v rámci zástavního práva smluvního uveden jako zástavní věřitel. Pokud by to např. byla banka, která poskytla dlužníkovi hypoteční úvěr, který by posléze nebyl splácen, mohla by banka využít svého práva a uspokojit se ze zpeněžení předmětu zajištění. Poté by mohla např. požádat realitní kancelář o zajištění prodeje věci. Pak by zástavní právo prodejem zaniklo a dům by byl „čistý“, čili jeho koupě v tomto ohledu bezpečná. Určitě se poptejte v realitní kanceláři, pokud jsou féroví, odpovědi Vám jistě poskytnou.

pizlicka

děkuju vam moc za vysvetlení 🙂 uz to chápu 🙂

Hans51

Rádo se stalo 😉 ať Vám to dobře dopadne 🙂