VeRe1983

Jaký je vlastně správný poměr stran fotografie?

Dlouhá léta fotím na kompakt a nikdy jsem se nezaobíral tím, že výsledné fotky jsou 4:3, než jsem zahlédl pár fotek od profíka, které měly nestandardní formát. Pak jsem si dohledal, že je to 3:2. Takže co je tedy standard z hlediska fotografování, co je ,,profi"?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
mosoj

3:2

ˇA fotografie si necháváš dělat? Zajisté ti to dělají na formát 10×15 což je poměr 2:3. Formát papíru 9×12 (3:4) už několik desetiletí není v módě.
Většina „normálních“ fotek je líbivější na formátu 2:3

Něco jiného je to u foťáku. Obraz je promítán na snímač jako kruh. Takže formát 3:4 je výhodnější. Využije větší plochu kruhu. Přesto většina foťáků má pixelový poměr 3:2 a o full frame nemluvě, tam je to jasné, hlavně kvůli těm fotkám o rozměru 10 :15.
Profíkovi je to celkem jedno. Dost často ořezává na nestandartní rozměr kvůli kompozici. Navíc kompozici přizpůsobuje rozměru hledáčku.

Jedině správný rozměr je ten ve kterém je uplatněn zlatý řez.

Další odpovědi
Kepler

4:3

Zase neanketa. Formát si profík stanoví sám, nezávisle jaký výchozí formát si zvolí. To podle možností úpravy fotografie a nejoptimálšího zobrazení vzhledem k obsahu. Standart neexistuje.
Doplněno:
Jinak si upravím formát fotky Eifelovky a jinak panoramatickou krajinu.

Klaproth

3:2

Nesmyslná anketa. Poměr stran, si při úpravě fotky uprav tak, aby co nejlépe vyhovoval fotografované scé­ně.

isteron

4:3

Poštové pohľadnice zvyknú byť napr. 9 x13 cm. Svitkové fotoaparáty zvykli mať aj 6×9 cm.

anonym

3:2

Nejlepší je kruhový formát protože objektivy pracují kruhově, pro výrobce snímacích čipů je ale kruhový snímací čip technickým a ekonomickým problémem a vyrábět veliké čtvercové čipy u kterých se využije jenom kruh to je taky ekonomicky drahé, v budoucnosti budou mít ale kamery jenom čtvercové snímací čipy a v hledáčku fotoaparátu fotograf spatří kruh, velikou výhodou je zde to, že nemusí fotograf přemýšlet jestli fotit na výšku nebo na šířku, a jestli je jeho fotoaparát v rovině s horizontem. Kdysi jsem měl fotoaparát na 13 cm x 18 cm negativy, zde bylo možné přetočit rám na výšku nebo na šířku podle potřeby a bylo zde možné i naklánět objektivy.
http://goo.gl/j3NcG9

VeRe1983

Standard existuje. U digitální fotografie je většinou výchozí 4:3. U kinofilmu 3:2 (36×24mm jakožto velikost jednoho políčka). Jen by mě zajímalo, co je obecně bráno jako profesionální řešení, zda lpění na klasickém 36×24 čili ořez navzdory široce užívanému 4:3, anebo již je ono 3:2 minulostí a plně se užívá 4:3.

Kepler

No ano, takové technické standardy existují. Ale opravdový fotograf si je přece nenechá vnutit, že?