dust8

Jaký je váš dojem z českého oskarového filmu od Miloše Formana „Přelet nad kukaččím hnízdem“ z roku 1975?

Zdroj: https://www.csfd­.cz/film/2982-prelet-nad-kukaccim-hnizdem/prehled/

Budu velice rád i za podrobnější myšlenky, názory. :)

Nejlepší odpověď
annas

Podle mě skvělý film. Čerpám ze svých starých poznámek z doby po zhlédnutí filmu.

Téma. Herec Nicholson hraje McMurphyho, zločince, který má za sebou mnoho násilí a agrese a je umístěný do nemocnice – blázince, kde bude vyhodnocený jeho zdravotní stav. Totio místo toho, aby se dostal do vězení, předstírá, že je duševně chorý. Tento člověk se hned od začátku chová jako rebel a dostává se do střetu nejen s hlavní sestrou. Z počátku si neuvědomuje,, že ústav je ve skutečnosti horší než samotné vězení. S pacienty ústavu se však přátelí.

Film zobrazuje strašnou pravdu o tom, jak se tehdy léčili pacienti v ústavech pro duševně choré, a vypráví o těch, , kdo se zoufale chtěli z „péče“ vymanit, vzbouřit se, změnit věci pro sebe i pro ostatní. Film zobrazuje ústav jako víc podobnější vězení než nemocnic.i,.
.Když se na film díváte, nemůžete se ubránit pocitu větších sympatií k pacientům než k lékařům a sestrám., kteří mají moc naprosto bezohledně zacházet s lidskými životy.

McMurphy, který svou energií strhne všechny pacienty a naruší tak zaběhlý řád a rigidní systém, v jehož čele stojí vrchní sestra. "McMurphy je sympatický rebel, , který se snaží vystupovat proti systému, do něhož se dobrovolně dostal a zpočátku si neuvědomuje, jak to může být nebezpečné,

Ve filmu se dostáváme do světa psychiatrické léčebny, v níž má někdo moc (lékaři a sestry) naprosto bezohledně zacházet s lidskými životy.

Další odpovědi
Lurius

Forman je jediný člověk, kterého jsem kdy požádal o autogram

Ametyst

Nezapomenutelný film. Je vidět, jak se z člověka, který má moc nad lidmi, jako sestra Ratchedová, stane svině: může druhé šikanovat, ponižovat, ničit život, a nic se jí nestane, dokud se sami postižení nebrání. Moc sester nad pacienty nelze podceňovat, a spíše s ní počítat.

cappuccino

Film jsem videla nekolikrat a rada se na nej podivam znovu.
Nejen tema, ale i vyber hercu je genialni!
Pan Forman je holt Pan Reziser!!

paul1

Nevím, jaké jsou dnes poměry v léčebnách pro duševně nemocné (bohudík). Když jsem před důchodem dělal v Praze, tak jsem se chtěl jít podívat do Bohnic na festival hudby, ale nikdy mi to nevyšlo, stále se v tu dobu něco dělo, co mi návštěvu překazilo. Prý to tam bylo fajn, říkali kolegové z práce, kteří se na „Mezi ploty“ byli podívat.

Themeansar

„Přelet nad kukaččím hnízdem“ je americký román napsaný Kenem Keseyem a vydaný v roce 1962. Román získal velkou popularitu a byl adaptován do divadelní hry a stejnojmenného filmu, který měl premiéru v roce 1975.

Příběh se odehrává ve fiktivní psychiatrické léčebně v Oregonu v 60. letech. Hlavním protagonistou je Randle McMurphy, který předstírá duševní chorobu, aby unikl tvrdému životu v pracovním táboře. McMurphy je přesunut do psychiatrického zařízení, kde se setkává s různými pacienty, včetně nekomunikativního a nepředvídatelného postavy jménem Harding, který má problémy s přijetím své vlastní sexuality.

V léčebně vládne autoritativní režim, kde pacienti jsou podrobováni různým postupům a disciplínám. McMurphy se postupně stává vůdcem pacientů a vyzývá autoritu a pravidla psychiatrického zařízení. Vytváří rozptýlení a zábavu pro ostatní pacienty a snaží se zlepšit jejich životní podmínky.

Román „Přelet nad kukaččím hnízdem“ se zabývá tématy autority, svobody, individuality a lidské důstojnosti. Představuje konflikt mezi individuální svobodou a mocí instituce. Příběh je zároveň silnou kritikou konformity a institucionalizace, a zobrazuje, jak společnost často potlačuje a kontroloje jednotlivce.

Svým kontroverzním obsahem a silnou kritikou společnosti se „Přelet nad kukaččím hnízdem“ stal důležitým dílem americké literatury a jeho adaptace na divadelní hru a film získaly řadu ocenění.

cappuccino

Themeansar: dik za referat. Bez tebe bychom fakt nevedeli, o jaky film se jedna!!!