gibina1997

Jaký je toto druh vedlejší věty?

Uvažujte o tom, jestli by nebylo lepší přejít na méně kyselý druh čaje.

Podle mého uvážení je to vedlejší věta podmětná. Ale nejsem si jist.
Děkuji za odpověď.
Doplňuji:
Já tedy opravdu nevím. My jsme se ve škole učili, že když se na něco ptáme „jaká věc“, tak je to podmětná, pokud se ptáme „jakou věc“, tak je to předmětná… Fakt nevím… Ale myslím si, že to nemůže být žádná příslovečná.

Nejlepší odpověď
annas

V první větě hlavní máte nevyjádřený podmět – vy – přísudek neuvažujte. Kdyby to byla věta podmětná, tak by doplňovala Po věty hlavní.

Nahrazuje vlastně – zájmeno o tom – transformujte na jednoduchou větu: Uvažujte o lepším přechodu na méně kyselý druh čaje.

Určitě na to přijdete sám.
Doplňuji:
Uvažujte o tom, jestli by nebylo lepší přejít na méně kyselý druh čaje.

Věta podmětná zastupuje podmět věty hlavní.Jak jsem napsala, je v ní Po i Přs.
Vedlejší věta je jednočlenná, takže to vede k mýlce, že je to podmětná, protože nemá podmět. .

Když to není podmětná, tak je to druhá, již jste uvedl. O čem uvažujete? Naznačila jsem vám.

Další odpovědi
Krepy

Je to vedlejší věta podmětná, ptáš se na ní 6. pádem.

Je ale možné, že je to i věta účelová, ale spoléhej na tu podmětnou…
Doplňuji:
Také vedlejší věta podmínková, ale to jsou všechno „podobory“ použij tu podmětnou.