Savier

Jaký je rozdíl mezi tím, když se něco zvrhne a když se něco zvrtne?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Významově je to v podstatě to samé = změna k horšímu. Spíš pocitově mi přijde, že první varianta zdůrazňuje, že výsledek je špatný a druhá, že to byla prudká nebo nečekaná změna.

Další odpovědi
Dochy

V přeneseném smyslu podobně. Ale zvrhne bych spíš použil ve smyslu proti morálce, zvrtne spíše jen ve smyslu smůly, nehody…

annas

Pro srovnání uvedu jako vždy významy slov. Předpona z znamená změnu stavu, něco se změnilo zpravidla v negativním slova smyslu.

Synonyma k zvrhnout (se ): převrátit se (loďka), převrhnout se, překotit se, degenerovat, zkazit se, zpustnout, změnit se, přeměnit se

Synonyma k zvrtnout: podvrtnout (kotník), vyvrtnout, vykloubit, vymknout, převrhnout, převrátit, překotit, zvrátit

vrtnout dok. (čin. zvrtl, zvrtnul; ž. zvrtla; přech. min. zvrtnuv; podst. zvrtnutí)

1. zvrtnout (si) vyvrtnout; podvrtnout
zvrtnout si kotník
2. přeneseně násilně změnit k horšímu; zkazit, zhatit, zmařit, nepovést se = výraz z obecné češtiny, určený především pero jen pro mluvenou řeč.

Nečekané neštěstí zvrtlo všechny jeho plány.
zvrtnout se dok.
Na schodech se mu zvrtla noha
--

vrhnout dok. (rozk. -ni; 2. mn. -něte; čin. -hl, hovor. -hnul; ž. -hla; trp. vržen; přech. min. vrhnuv; podst. vržení)

1. prudce hodit
vrhnout kámen po kom/čem
vrhnout udici
vrhnout co do propasti
٭Kostky jsou vrženy. = je rozhodnuto
2. dát; vyslat
vrhnout stín na co
3. (o samicích některých savců) porodit zprav. větší počet mláďat
vrhnout hříbě

Sloveso zvrhnout se je neutárlní, plně spisovné – zvrhnutá váza ,

Zvrhnout např., převrátit hrnek, změna k horšímu, – přeneseně – Přeneseně lze výraz použít ve smyslu změny k horšímu (situace se zvrhla, děti se rodičům zvrhly apod.).

Nejde o synonyma, podobnost je jen obecná – změna k horšímu.,
Jilnak se slova liší půlodem a spisovností,.

Významy: Nechybujte,.cz

elkon

Zvrhnout, nebo převrhnout se může třeba nádoba, zvrtnout se někdy říká, když se něco nepovede.