jaký je rozdíl mezi poplatek z prodlení a úrok z prodlení

Při zadání výpočtu do kalkulačky na http://www.in­foportal.cz/14/11/pr­akticke-informace-kalkulacka-pro-vypocet-uroku-a-poplatku-z-prodleni/ je úrok z prodlení jiný než poplatek z prodlení

Nejlepší odpověď
anonym

Úrok z prodlení může být zákonný, nebo dohodnutý smluvními stranami. Pokud by došlo k řešení pohledávky za dlužníkem soudní cestou, může soud nepřiměřený úrok snížit, či úplně zrušit. Poplatek z prodlení je řešen Vládním nařízením 142/1994 a činí 2,5 promile z dlužné částky za každý den, ve kterém je dlužník v prodlení, nejméně však 25,– Kč za každý i započatý kalendářní měsíc. Možnost účtovat poplatek z prodlení upravuje občanský zákoník. Tento poplatek je dlužník povinen uhradit věřiteli spolu s dlužnou částkou. Nelze současně účtovat poplatek z prodlení a úroky z prodlení. Lze pouze použít kombinaci obou sankcí, kdy např. u nájemce bytu dojde k úhradě dlužného nájemného po době delší než pět dnů tak, že za prvních pět dnů bude dlužníkovi účtován úrok z prodlení a počínaje šestým dnem až do doby úhrady nájemného bude účtován poplatek z prodlení.

Další odpovědi
Mapel

Odlišnost je v úrokové sazbě. Základní sazba úroku je dána zákonem a ostatní je ne domluvě obou stran.

Fidel

Poplatek z prodlení je de facto smluvní pokuta.
Úrok z prodlení je na základě vyhlášky (motá se kolem 8,5% ročně).

Tedy, pokud budete dlužit, mohou po vás chtít zaplatit úroky z prodlení i poplatek z prodlení (sml. pokuta).