Kyta

Jaký je rozdíl mezi Mzdou a Platem?

Odpovědi
Tw!st

Zákoník práce v paragrafu 109 odstavec 1 říká:

Za vykonanou práci přísluší zaměstnanci mzda, plat nebo odměna z dohody za podmínek stanovených tímto zákonem, nestanoví-li tento zákon nebo zvláštní právní předpis jinak
Platem se rozumí finanční odměna zaměstnanci od zaměstnavatele, kterým je stát, obce, města, rozpočtové a příspěvkové organizace. To znamená, že plat dostávají zaměstnanci státu a organizací spravovaných nebo dotovaných státem (státní školství, zdravotnictví)
Mzda je finanční odměna pro zaměstnance u soukromých zaměstnavatelů, kteří pracují v pracovním poměru uzavřeném na základě pracovní smlouvy (hlavní pracovní poměr, vedlejší pracovní poměr).

da ny

Veškerý soukromý sektor vyplácí zaměstnancům MZDA.
PLAT je záležitost především státních zaměstnanců a některých dalších institucí.
„Mzda je odměna za práci v pracovním poměru, vyplácená ve výplatním termínu (zpravidla měsíčně) zpětně. Může se skládat z těchto složek: základní mzda, náhrady mzdy a výkonnostní složky mzdy. Jedná se o peněžité plnění a plnění peněžité hodnoty (naturální mzda) poskytované zaměstnavatelem zaměstnanci. Na rozdíl od platu je vyplácena v soukromém sektoru, zatímco plat náleží jen zaměstnancům zákonem určených institucí, především státním zaměstnancům“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mzda

JájsemRaibek

Mzda i plat nejsou jména, ani názvy a tudíž je netřeba psát velkým písmenem na začátku.

ivzez

Záleží na tom, z jakého úhlu pohledu.

Z jazykového hlediska jde o dvě obecná jména, jež se (nestojí-li
na začátku věty) píší s malým počátečním písmenem.

Takže z jazykového hlediska mezi nimi …

da ny

omlouvám se....... vyplácí zaměstnancům MZDU .-)