Jaký je rozdíl mezi legitimitou a legalitou?

vysvětlení rozdílu mezi slovy legitimita a legalita,popřípadě uvedení příkladu

Odpovědi
Lencis

Legalita je zákonnost, tzn.nejnutnější normy, které by člověk měl dodržovat a zároveň práva, která mu přináleží. Legitimita je oprávněnost, což může znamenat větší okruh.

Legitimita je nejen v sociologii a právní vědě poměrně často používaný termín. Nejobecněji jí lze definovat jako oprávněnost, tedy obecné uznání práva na výkon moci.

dle názorů Raymonda Arona

  • legitimita bez legality je anarchický stav
  • legalita bez legitimity nefunguje (v souvislosti s rozpadem komun.režimu)