dust8

Jaký je původ slova „debakl“?

Nejlepší odpověď
annas

debakl ‘naprostá porážka’.

Z fr. débâcletv., doslova ‘prolomení (ledu)’, od débâcler ‘prolomit, uvolnit’ z dé- (viz :de-) a bâcler ‘zavřít, blokovat’; to asi z v lat. *bacculāre, vlastně ‘uzavřít
závorou, holí’ od lat. baculum ‘hůl’.

Dnešní význam je zejména díky Zolovu románu Rozvrat (La Débâcle, 1892), scény z Prusko-francouzské války v letech 1870–1871.

de- předp. Z lat. dē ‘od, z’. .

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Francouzštinar. 1680 – Nerovnováha se rozpadne
.
Další význam slova y v oodkazu

https://fr.wik­tionary.org/wi­ki/débâcle

Další odpovědi
DoTazatel

Debakl = naprostá porážka, katastrofa, pohroma.
V mnoha jazycích to zní podobně.

K nám se dostal z francouzštiny a původně to slovo prý mělo jiný význam, znamenalo to: „prolomení ledu.“ Rovněž svůj denšní význam (tedy porážka) pochází z Francie konkrétně od Emila Zoly, kdy „Le débacle“ použil jako jméno na svůj román o válečné porážce Francie.
https://www.e­uro.cz/byznys/o-blamazidebaklu-a-fiasku-navrch-880258

Jestli je ale jeho úplný původ v latině, tak to nevím, latinsky se debakl řekne debacle, ale jestli odtud pochází nebo ne, kdo ví..