Andreas

Jaký je postup u hypotéky?

Ahojte, chci se zeptat ohledně hypotéky. Jak to prakticky funguje. Mám finanční poradkyni, takže o výběr banky, ani druhu hypotéky či další obdobné problémy mi nejde.

Lze žádat o hypotéku ještě před nalezením vhodné nemovitosti? Jak dlouho trvá celkové vyřízení? Máte někdo vlastní zkušenosti?

Hlavně mi sem prosím nepište všemožné odkazy kde je jenom bla bla bla samá teorie. To jsem si našel taky. Zajímají mě právě vlastní zkušenosti a poznatky…

Nejlepší odpověď
atriplex

Každá banka to má jinak nastavené. Asi by bylo nejlepší se zeptat přímo v bance. Obecně lze říct, že hypotéku lze vyřídit ještě před nalezením nemovistosti, obvykle je však taková hypotéka limitována časem (třaba 1 rok). V této lhůtě si byt musíte najít, pokud ne, tak celé řízení i s poplatky „propadne“ a musíte začít znovu.

Spíše doporučuji nejprve najít nemovitost a pak začít jednat s bankou. Celé hypoteční řízení bývá obvykle vyřízeno do 2 dvou měsíců. Vzhledem k přetlaku nabídky bytů nad poptávkou, lze očekávat, že prodávající rád vydrží celou vaši hypoteční anabázi, protože vidí, že nakonec prodá.