msi

Jaký je postih za to, že odmítnu při silniční kontrole ukázat povinnou výbavu u os. automobilu?

Dobrý den,

jaký je postih/trest.. za to, že při silniční kontrole jsem policistou ČR vyzván k ukázání povinné výbavy vozidla – obyč. osobáku..?
Odmítnu to (např: je zima, tma, nechce se mi nikde lozit do kufru a být tzv. buzerován), tak co v tento okamžik hrozí?
Je za to nějáký bod dolu? Je za to finanční postih – vypíše papír do kdy zaplatit – je tam nějáké podání vysvětlení – jde to ke správnímu,…?
Jen zdůrazním, že absolutně vůbec teď nechci a nemám zájem řešit důvody proč policistovi v tomto nevyhovět. Píšu výše jasně, co mě zajímá, prosím pouze k tématu (soupis výbavy a obecné nicneříkající názory netřeba), děkuju všem.

Odpovědi
Filip84

Ty nemáš povinnost na výzvu policisty „ukázat povinnou výbavu“, máš ale povinnost umožnit policistovi kontrolu technického stavu vozidla a poskytnout mu k tomu nezbytnou součinnost, no a tzv. povinná výbava je součástí technického stavu vozidla. Může jít o kontrolu policistou na místě, ale taky Tě může vyzvat, abys ho následoval na STK, pokud je v dojezdové vzdálenosti, a tam Ti udělají na vozidle technickou prohlídku, a při té budeš také muset „ukázat povinnou výbavu“.

Neukážeš? Je to minimálně závada B, skončíš s „technickou na měsíc“, celou tu prohlídku zaplatíš, i kdyby to jinak bylo všecko v pořádku a budeš projednávám pro přestupek, protože jsi řídil auto, které nesplňovalo technické podmínky pro provoz na pozemních komunikacích.

V principu je to stejné i na silnici: neukážeš = nemáš.

A Tvé pocity, dojmy, subjektivní postoje nejsou právně relevantní.