martal

Jaký je kořen slova kvést?

Odpovědi
dědapetr

kořene – je to ta část slova, … předpona – je to ta část slova, která je připojena před kořen a mění význam …Kořen v lingvistice označuje jednotlivý morfém slova, který nese základní význam. Nelze ho dále členit na menší významové jednotky.
Přidáváním předpon a přípon a spojováním s jinými kořeny se vytvářejí nová slova a modifikuje původní význam. Z jednoho nebo více kořenů, případně i z jedné nebo více předpon a přípon se skládá kmen slova).
Ve flektivních jazycích se při skloňování a časování přidávají různé koncovky, které slouží k vyjádření mluvnických kategorií, ale nemění význam slova. V některých jazycích se přitom může měnit i tvar samotného kmene i kořene.
Příklad

Například ve slově vykřikovat je předpona vy-, kořen -křik-, přípona -ova- a koncovka -t. Kmen je vykřikova-.

Zdroj: http://www.ma­turita.cz/ces­tina/gramatika/zpu­soby_tvoreni_slov­.htm

annas

Doplňuji:

Etymologie slova kvést – květ.

Kvést z kv6t – stč. Podle Havlíkova jerového pravidla, liché jery zanikly, sudé se vokalizovaly – tudíž kvet. Sttaročesky ktvu místo kvtu dnes kvetu. Tvar kv6tl6 – jery se vokalizovaly, takže vznikl tvar kvetl., analogicky kvet. – kvést. Střídalo se kvésti – kvísti – tedy kvet a kvit – jsou kořeny, pak se přidal infinitivní koncovka .

Časování – květu, květeš, později kvetu, analogií pak vzniklo slovo květ.

Machek uvádí květ – kořen kveit není nikde doložený, vznik zřejmě ze svit = svítit. Když něco kvete třeba brzy na jaře, tak bílé sněženky či žluté narcisy září, svíti.