karel123

Jakou má platnost mezinárodní řidičský průkaz?

Ahoj, v průběhu příštího roku odcestuji do Spojených Států, a chci jak je to s tím mezinárodním řidičským průkazem, má nějakou platnost? řidičský průkaz jako takoví vlastním ale s mezinárodním řidičským průkazem zkušenosti nemám
Díky za odpovědi.

Odpovědi
Lamalam

Podle Úmluvy o silničním provozu (Vídeň, 1968) platí 3 roky, ale v USA má podle Úmluvy o silničním provozu (Ženeva, 1949) platnost 1 rok.

Pouze pro úplnost: na ježdění po Aljašce mi stačil nový český ŘP (s logem EU), mezinárodní ŘP po mě chtěli v půjčovně, bez něj ti auto nepůjčí.

gecco

Nelze odpovědět…

  1. mezinárodní ŘP nenahrazuje ten národní, ale je pouze jeho doplňkem (tedy musíš mít i ten platný pro ČR)
  2. v USA mají (mohou mít) zákony jednotlivých států vyšší pravomoc, než zákony federální

___
Takže, doporučuju:

  1. doptat se v konkrétních státech, v nichž se hodláš vyskytovat
  2. udělat si v USA řidičák ´nový´ – obvykle jde jen o formalitu (písemné testy z ´předpisů´ + praktická zkouška)