bolak

Jakej bude pro běžnýho PC uživatele rozdíl v tom, jestli bude mít disk 5.400 otáček nebo 10.000 otáček?

Uveďte konkrétní případy, v čemu přesně rozeznám to „zlepšení“?

Odpovědi
Michal Kole

To nejde takto říci. Záleží jak velké soubory se načítají, jaká je fragmentace disku, kde jsou ty soubory uloženy, …

vysokootáčkový disk potřebuje lepší upevnění, protože jsou tam větší odstředivé síly, může se více zahřívat, možná bude i hlučnější.

Bedy

To je vidět třeba při načítání Windows – na rychlejším disku se o něco rychleji načte. Nebo třeba to bude i vidět při swapování – když je málo RAM paměti, tak se používá část disku – a zase pokud se bude swapovat na nějaký takový pomalý disk, tak ten nedostatek RAMky bude cítit víc.

A ještě větší rozdíl bude vidět při použití SSD disku – to je jedna velká flash paměť. Výhodou je obrovská rychlost, nevýhodou pak omezená životnost (má určitý limit počtu zápisů).

cochee

Já, abych řekl pravdu, jsem rozdíl nepoznal, systém jsem měl nainstalovaný na normálně rychlý disk (těch dnes standardních 7200 rpm) a Raptora jsem chtěl používat při vypalování, no – byl to asi zbytečný luxus (nevyužito). Nakonec jsem ho upekl, 10000rpm disk hodně hřeje a potřebuje extra chlazení (tehdy jsem to nevěděl). Neříkám, že nainstalovat na něj OS by PC nezrychlilo, ale dnešní volba by byla jednoznačně SSD.
Doplňuji:
Správné určení 10000rpm disku je asi do serveru, kde probíhá masivní zatížení disku jak čtením tak zápisem, což by SSD dlouho nevydržel (paměťová buňka SSD má omezený počet zápisových operací).