škubánek

Jakého průměrného věku se dnes dožívají lidé v ČR a o kolik se od doby kamenné zvýšil a proč ? předem děkuju

Odpovědi
hanulka11

Historie
Z historických dat je zřejmé, že naděje dožití při narození není jednoznačným ukazetelem určujícím vhodně očekávaný věk (viz poslední graf na ČSÚ – Obyvatelstvo – roční časové řady). Díky vysoké kojenecké úmrtnosti (přes 25%) v 19. století (a i dříve) je odpovídající věk dožití od narození pouze kolem 35 let (přestože např. by indikovalo pro toto období celkový věk dožití okolo 60 let a pro mladý paleolit dává průměrně celkových 54 let [3]). Je to dáno tím, že takto vysoká dětská úmrtnost (která se stále v Africe pohybuje okolo 20%) snižuje průměr věku téměr na polovinu, a tak evokuje, že se dříve lidé nedožívali srovnatelně vysokého věku. Tedy hlavní příčinou prodloužení věku nebylo zpomalení stárnutí (tj. opotřebení organismu jeho aktivitou, které také hraje svou roli), ale snížení úmrtí v dětství (dostupná pitná voda, zlepšená hygiena a rozšíření očkování). Vliv také hraje i snižování biologického příbuzenství[4] (zvýšenou populační mobilitou ve 20. století), čímž dochází ke snižování náchylnosti k nemocem[5][6]. Do budoucna se ale naděje dožití nemusí zvyšovat díky negativním jevům ve společnosti[7]. Ačkoli totiž dochází k několikanásobnému poklesu úmrtnosti na různé nemoci (včetně nemocí srdce), celkový počet úmrtí na rakovinu po dlouhá desetíletí neklesá[8] i přes rostoucí výdaje (HDP).

V České Republice je to nyní 73,5 roku u mužů a 80 let u žen. Proto také existuje výjimka na rozdíl v životním pojištění mužů a žen[2].

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/St%C5%99ed­n%C3%AD_d%C3%A9lka_%C5%B­Eivota