plebs

Jaké výhody pro motory aut, motocykly, sekačky a pod., bude mít palivo E10?

Již se blíží doba kdy na čerpacích stanicích bude uvedené palivo.

Nejlepší odpověď
elkon

Žádné, ale EU si odškrtne další položku v buzeraci států.

Další odpovědi
Drap

Výhody spíše žádné. Novým motorům to nevadí, jsou přizpůsobené. Problém může být u starých motorů.

aliendrone

Značně komplikovaná otázka ke stručnému zodpovězení. U benzínů s nižším oktanovým číslem to bude pakec především u starších motorů, protože jde o líh. A z toho plynou negativní důsledky (např. zvýšená karbonizace), obecně se dá předpokládat, že systém vstřikování paliva a katalytický exhausting dojde rychleji k úhoně. (On je v tomto případě SAKRA rozdíl mezi 5 % a 10 %)

U lepších benzínů (100oktanových – všechny ty 98super+) jde o ETBE (ethyltercbuty­lether), který některé negativní vlastnosti lihu NEMÁ (necucá vodu, neodděluje se od benzínu), ale počkejme si na výsledky z REÁLÉHO masového užívání. Reklamní jásání výrobců je dobré leda tak pro blbce.

Snad si ještě pamatuješ na (dotovaná) řepková pole a na „důkazy“ ekosráčů o prospěšnosti blablabla… A JAK to nakonec dopadlo, když pravda NAKONEC vyšla najevo. 😕

(Především díky úsilí dezolátů, kteří tím zmařili JEDNO [jen jedno, bohužel] ekodem(ent)okra­tické svinstvo. Bohužel obavy, že s E10 jde o jen pokročilou variantu TÉHOŽ jsou namístě!) 😕

Pepa25

Žádný. Pro jejich majitele značný: 10% podíl bioložky znamená vyšší podíl obnovitelných zdrojů.

cochee

Já jsem zkoušel kdysi jezdit na E85, moc se to nevyplatilo, protože oč byl líh levnější, o to víc auto žralo a v zimě to špatně startovalo. Než jsem stačil zabudovat úpravu vstřikovací jednotky, tak biolíh dodanili a tím pádem jej benzinky přestaly nabízet, protože za tu cenu by to nikdo nekupoval. Na rozdíl od aliendrone si myslím, že část řidičů to na chování auta ani nepozná, že se obsah lihu zvětšil o pět procent. O výhodách si myslím mluvit nelze – spíše to lze tak, že pro naprostou většinu aut to bude šumák.