jaké mám práva jako zletilá studentka u svych rodiču, u kterych bydlim?

Zajimalo by me, jake jsou me prava, kdyz jsem 18ti leta studentka bydlici u svych rodicu. Jako zletila uz nemam povinnost je poslouchat, ne? Porad mi. eco prikazujou, zakazujou, zakazujou mi stykat se s pritelem a to tak ze me doma fusi neustalymi uklidy a podobne veci. Vsude kam jedou me tahaji s sebou jako male decko, mam snad pravo proste se rozhodovat za sebe jestli s nema nekam pojedu nebo nepojedu, ne? Nemam povinnost jim rikat o kazdem svem kroku kde se zrovna nachazim, nemam povinnost se jich ptat jestli muzu jet za pritelem na vikend a podobne... Nemam pravdu? :-(

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Pokud jsi studentka a bydlíš u rodičů a stravuješ se tam, tak samozřejmě poslouchat nemusíš nic. Pokud však nechceš poslouchat, bydli sama, stravuj se sama a oblékej se sama, samozřejmě že ale za své. Potom nebude žádný problém.

Další odpovědi:

Zlatý

Pokud u rodičů bydlíš, stravuješ se u nich, doma ti perou, atd., mají práva hlavně tvi rodiče.
Pokud nejste schopni se domluvit, máš právo se odstěhovat a postarat se o sebe za své peníze.

Stříbrný

Samozřejmě, že starší mají jiné názory, než ti mladší, ale pokud chcete být samostatná a rozhodovat si vše sama, tak by jste musela bydlet jinde než u rodičů. Další otázkou je, zda přispíváte rodičům na společné bydlení. Ano sice jste studentkou, ale jak já, tak mé děti jsme si přivydělávali při studiu na brigádách a menší i když symbolická část se přispívala.
Samostatnost neznamená jen dělat si co já chci, ale také zodpovědnost a povinnost.

Stříbrný

Mas pravo osamostanit se odstehovanim se. Mas pravo nastudovat si sva prava a povinnosti v obcanskem zakoniku a v asi dvaceti dalsich predpisech.

Mas pravo si o tom s rodici promluvit. A nezapomen, ze i oni maji prava.

Zlatý

1) jaká mám práva - to právo, ta práva
2) 18letá studentka
3) to je jednoduchý, prostě to je určitá setrvačnost, takto byli zvyklí tě rovnat jako malou a jsi pro ně de facto furt ta jejich malá holčička. Máš asi dvě hlavní možnosti: 1) udělat si lokty, čili si postupně prosazovat svojí, 2) pořídit si bydlení a tradá pryč.

Zlatý

Nemáš pravdu. :-(

Stříbrný

Máte právo si život zařídit podle svého.

Přejděte na večerní nebo dálkové studium, najděte si práci
a odstěhujete se od rodičů. Pak si můžete dělat vše podle svých představ.

Chcete-li ale dále využívat bydlení u rodičů včetně "servisu"
a nechat se jimi živit, budete se muset přizpůsobit jejich pravidlům.

________

Poznámka:

S přístupem, který prezentujete v otázce,
neuspějete nikde: ve škole, v práci ani v životě.

Stříbrný

S dospíváním se samozřejmě mění ochota nechat si něco nařizovat. Podle zákona samozřejmě máte plná práva rozhodovat o sobě sama. Morálně ale platí: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
Fakticky budete mít plná práva až za sebe převezmete všechny povinnosti a zodpovědnosti. A i když se do toho pustíte zodpovědně, ten proces může být bolestivý jak pro vás, tak pro rodiče...

Zlatý

Máš právo se odstěhovat a žít samostatně bez pomoci rodučů.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.