Zvědavý

Jaké jsou pravomoci premiéra ČR?

K čemu všemu je oprávněný ? Co všechno může udělat, rozhodnout ? Jaká je jeho moc ?

Nejlepší odpověď
annas

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%99edse­da_vl%C3%A1dy_%C4%8Ces­k%C3%A9_republi­ky

"Předseda vlády České republiky je hlavou vlády České republiky. Sídlí v Kramářově vile v Praze. Od prosince 2017 je předsedou vlády Andrej Babiš z hnutí ANO 2011, podruhé jmenovaný v červnu 2018.

Disponuje jedním ze sedmi klíčů od dveří do Korunní komory v kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta, kde jsou uloženy české korunovační klenoty.

Podle Ústavy České republiky předseda vlády organizuje činnost vlády, řídí její schůze a vystupuje jejím jménem. Vykonává rovněž další činnosti, které mu svěří ústava nebo jiné zákony. Spolupodepisuje zákony, zákonná opatření Senátu a nařízení vlády. Na jeho návrh prezident republiky jmenuje a odvolává další členy vlády. Jeho prostřednictvím také podávají další členové vlády demisi do rukou prezidenta.

Kromě toho kontrasignuje rozhodnutí prezidenta republiky podle článku 63 a nese za ně spolu s celou vládou odpovědnost. Kontrasignací může pověřit jiného člena vlády.

V případě uvolnění úřadu prezidenta nebo pokud nemůže prezident svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat, přísluší mu výkon některých funkcí dle článku 63. Konkrétně to jsou:

zastupování státu navenek
sjednávání a ratifikace mezinárodních smluv
je vrchním velitelem ozbrojených sil
přijímání vedoucích zastupitelských misí
pověřování a odvolávání vedoucích zastupitelských misí
propůjčování a udělování státních vyznamenání
jmenování soudců
nařízení, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo
udělování amnestie atd. "

Další odpovědi
autacek

Pravomoci jsou velké a jeho moc ještě větší. A nejde jen o oficiální pravomoc, generální ředitel ve firmě taky neúkoluje každou uklízečku, ale běda jak není uklizeno.

Kryšpín

Zajistit že bude líp