fildol

Jaké jsou podmínky zdaňování výplaty jako brigádník?

Zdravím, již skoro rok pracuji jako brigádník ve společnosti Billa. Když jsem začínal, tak se mi z výplaty nestrhávala žádná část, ale asi po šesti měsících jsem se dozvěděl, že po odpracování 300 hodin za rok musím jako brigádník odevzdávat v případě výplaty nad 2500,– daň státu a dokonce i zdravotní. Údajně se mi měla nyní v lednu zase obnovit ta nová třístovka, ale účetní tvrdí, že to bude probíhat jako doteď. Prostě si protiřečí. Před pár měsíci tvrdila něco jiného než teď. Vůbec tomu nerozumí. Takže bych rád věděl na co mám právo a na co ne. Průměrně si odpracuji něco kolem 45 hodin za měsíc. Naposledy mi sebrali necelou tisícikorunu, což je úplně absurdní. Předem děkuji za radu.

Nejlepší odpověď
ivzez

Stejné, jako u všech ostatních zaměstnanců, daň z příjmu
činí 15 % superhurubé mzdy zaokrouhlené na celé stovky nahoru.

Účetní nerozhoduje o tom, jaký typ pracovně právního vztahu
zaměstnavatel se zaměstnancem uzavře, účetní musí vycházet
z toho, co má od zaměstnavatele k dispozici.

Jestli máte uzavřenu (podle popisu to tak vypadá) DPČ,
musí zaměstnavatel z odměny od 2.500 Kč měsíčně odvádět
vedle daně i sociální a zdravotní pojištění.

Sociální a zdravotní pojištění se neodvádí z DPP s odměnou
do 10.000 Kč měsíčně. Na DPP můžete pro jednoho zaměstnavatele
v jednom kalendářním roce odpracovat maximálně 300 hodin.

Pokud zaměstnavatel neukončí DPČ a neuzavřete s Vámi DPP,
není v kompetenci účetní cokoliv měnit (= ona si neprotiřečí, ale
musí se řídit pokyny zaměstnavatele).

Výše daně závisí mj. na tom, jestli jste u zaměstnavatele podepsal
prohlášení k dani z příjmu. Jestli ano, pokryje Vám do určité výše výdělku
celou daň základní sleva na poplatníka.

Požádejte zaměstnavatele písemně o provedení ročního zúčtování
daně z příjmu. Možná, že se Vám část daně vrátí (ovšem bez přesných
údajů nelze říct, kolik).

Každopádně máte právo (já bych řekla i povinnost) se seznámit
se zákoníkem práce, jímž se řídí všechny pracovně právní vztahy.