Ozzy21

Jak zní tento zákon?

Jak zní zákon o pyrotechnice?
Může se odpalovat v průběhu roku nebo jen na silvestra?
Myslím tím pyrotechniku určenou k zábavě.

Nejlepší odpověď
Drap

Toto neurčuje zákon, ale vyhlášky jednotlivých obecních či městských OU. Je třeba se s nimi předem seznámit

Další odpovědi
mosoj

Obecně používání zábavní pyrotechniky zakázáno není. Vyhláška 174/1992 sb. byla letos vydáním vyhlášky č, 123/2014 sb. zrušena. Stará vyhláška zakazovala používání zábavní pyrotechniky v blízkosti, škol, nemocnic a hřbitovů.

Tyto zákazy již v nové vyhlášce nejsou. Takže zákaz používání neexistuje !!!!!
Jednotlivá města a obce si vydávají svoje obecně závazné vyhlášky ale nikdy nemohou zakázat používání zábavné pyrotechniky jako celek. Nemohou totiž zakázat to, co vyhláška vyšší úrovně povoluje. Mohou ale vyčlenit místa, kde používání zakážou. Některá města a obce svoji vyhlášku mají, některá ne.

Používání zábavní pyrotechniky v zastavěných částech města přináší mnohá nebezpečí, např. vznik požáru, hluk, ohrožení zdraví osob i zvířat, poškozování majetku. K regulaci používání zábavní pyrotechniky existuje několik právních výkladů a metodických pokynů, ovšem jediným možným způsobem regulace používání zábavní pyrotechniky ve městě je formou vydání obecně závazné vyhlášky.

Ve vyhlášce nelze zakázat používání hlučné zábavní pyrotechniky a provádění pyrotechnických efektů a ohňostrojů způsobujících hluk plošně na celém území města, ale lze toto zakázat např. v zastavěném území města, kde se předpokládá, že tato činnost obtěžuje občany nejvíce. Ve vyhlášce lze ze zákazu vyjmout určené dny v roce, kterými mohou být např. 31.12. a 1.1.

Takže všechny dosud uveřejněné odpovědi špatně.
Ohňostroje střílím od roku 1992 a jsem také od tohoto roku držitelem průkazu opdpalovače ohňostrojů.

marci1

Toto ošetřuje protihluková vyhláška, kterou má obec v platnosti. Obecně ale platí , že zábavní pyrotechniku lze použít jen 31.12. a 1.1. 🙂
http://www.po­licie.cz/clanek/za­jimava-temata-zabavna-pyrotechnika.aspx