rady74

Jak zjistit cenu plynu a elektriky,myslím na jednotky.

Jak zjistit cenu plynu a elektriky.Nemyslím nabídky od různých společností,ale kolik stojí 1 kWh apod.Když voda stojí cca70-,/cm3,kolik stojí jednotka plynu a jednotka elektriky.

Odpovědi
JájsemRaibek

Tak voda stojí za m3 a ne za cm3.
U nabídek to máš uvedeno v MW, mega je milion, kilowat je 1000.
U plynu je to složitější, jelikož tam se počítá mnohem víc jednotek, např. spalné teplo apod. Pro každý kraj je to jiné, ale orientačně to je 10,501
Takže cena za MW elekřiny stojí 5000,–Kč, tzn., že 1kW stojí 5,–Kč
Plyn stojí 1,50 za kW, tzn., že 15,72 Kč za m3
Když se vrátím ještě k příkladu vody, tak cena i výpočet je ve stejném měřítku, tedy např. 70,–Kč za m3.

Hlada

Účty za plyn a elektřinu se skládají z velkého množstní položek. Některé platby jsou stálé, některé proměnné v závislosti na spotřebě a existuje množství tarifů, takže v praxi každý kupuje jednotku za jinou cenu. Pro zjištění průměrné ceny by mohlo stačit celkovou částku podělit rozdílem údaje měřidla na konci – začátku období.

mosoj

Cena je u každého dodavatele jiná. Stáhni si ceník od svého dodavatele ve kterém je na pravé straně tabulky uvedená cena za jednotku i s DPH.
Nezapomeň ale ještě na pevnou měsíční platbu která je tam také uvedená.

Plyn se sice odečítá v m3 ale jako jednotka se také bere Kwh. 10,55 kWh = 1 m3 zemního plynu.