slad08

Jak zjistím, komu patří bankovní účet?

Platby předem se kolikrát nemusí vyplatit…nyní potřebuju zjistit majitele konkrétního bankovního účtu.
Lze majitele účtu zjistit nějak přes internet nebo v bance?
Děkuji

Je jasné, že je to bankovní tajemství. Mě zajímaly spíše nějaké finty.
Hledal jsem a doplňuji toto: http://www.me­sec.cz/clanky/jak-zjistit-majitele-uctu-v-bance/

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Bankovní tajemství – nelze zjistit.

Další odpovědi
Lamalam

To je oploceno bankovním tajemstvím.

Drap

Majitele mohou zjistit pouze organy činné v trestním řízení.

Hans51

Napadá mne jediná možnost, jak ověřit, zda ověřit, že účet, na který budete provádět úhradu, opravdu patří tomu, komu má.

Týká se to ale pouze případů, kdy bude druhá strana plátcem DPH. Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, stanovuje v § 96 povinnost plátců DPH uvést v přihlášce k registraci také čísla všech svých účtů u poskytovatelů bankovních služeb, pokud jsou používány pro ekonomickou činnost.

Takže pokud znáte identifikační číslo druhé strany (IČ neboli IČO), lze v odkazu níže ověřit, zda je tato plátcem DPH a pokud ano, ověřit si i číslo účtu.

Zdroj: http://adisreg­.mfcr.cz/cgi-bin/adis/idph/in­t_dp_prij.cgi?ZPRAC=F­DPHI1&poc_dic=2

McArthur

Jak píše Hans51, pokud platíte za zboží či služby předem a kupujete je od firem či OSVČ, které jsou plátci DPH, tak si číslo účtu můžete ověřit v registru plátců DPH. Jen web od Hans51 je vyhledávací pouze podle DIČ. Pokud chcete hledat podle jména firmy nebo IČ, tak můžete jít přes ARES: http://wwwinfo­.mfcr.cz/ares/a­res_es.html.cz , kde o podnikateli zjistíte mnohem více informací.

Podle zákona o DPH platí i to, že plátce DPH nesmí platit za zboží či služby svému dodavateli na jiný účet, než-li na účet uvedený v registru plátců DPH. Proto jsou bankovní účty plátců DPH volně na webu Ministerstva financí.