devi344

Jak zjistim kdy a v čem se používají pády v němčině ve větách ?

Třeba- Petr pomáhá jeho mamince -Peter hilft seiner Mutter
Proč je tam SEINER a ne jenom SEIN.

Nejlepší odpověď
quentos

Vychází to vlastně ze skloňování neurčitých členů. Přivlastňovací zájmena přibírají úplně stejné koncovky. Např. v ženském rodě 1. pád eine, 2. a 3. p. einer, 4. p. eine. Kde je „einer“, bude u přivlastňovacích zájmen „seiner“. V mužském rodě: ein, eines, einem, einen, tedy v 2. pádě např. „koza mého strýce“ > "die Ziege meines Onkels).

Jinak stačí hodit do Googlu něco jako „skloňování přivlastňovacích zájmen v němčině“.

Další odpovědi
ivzez

Základem je umět skloňovat člen určitý a neurčitý, znát
slovesné pádové bezpředložkové i předložkové vazby
(+ vědět které předložky se pojí s kterým pádem).

Německá přivlastňovací zájmena a zápor kein
se v jednotném čísle skloňují jako člen neurčitý,
v množném čísle jako člen určitý.

Sloveso helfen se – podobně jako v češtině používá – v různých vazbách:

  • jemandem helfen ► pomoci/pomáhat někomu (v obou jazycích 3. pád)
  • bei/mit etwas (3. pád) helfen ► pomoci při něčem (6. p.)/s něčím (7. p.)
  • –––––

V které jsi třídě a jakou učebnici němčiny používáš?
Jaký máš slovník (některé obsahují i slušný přehled gramatiky)?

  • –––––––

Poznámka:
Pozor na přivlastňování podmětu!
Petr pomáhá své (nikoliv jeho) mamince.

Kelt

Němčina 1234 – jeden jazyk, dvě čísla jednotné a množné, tři rody mužský, ženský a střední, naštěstí jenom v jednotném čísle a 4 pády, které vlastně nahrazují našich 7. Petr pomáhá mamince – Peter hillft der Mutter , své mamince seiner Mutter. Komu – wem, je třetí pád, pro rod ženský platí rod der, proto seiner.