loosi

Jak vzniká nebo k čemu slouží bílý „kouř“ při startu rakety?

Díky za odpověď…

Nejlepší odpověď
paul1

Domnívám se, že je to jen vodní pára

Další odpovědi
Dochy

Nejsem si jist jaký „kouř“ máš na mysli… Domnívám se, že by mohlo jít o zkondenzovanou vodu (mlhu) v blízkosti podchlazených nádrží. Ta velká oblaka po zážehu by mohla být znovu zkondenzovaná voda odpařená z bazénu pod rampou

dubraro

Převážně vodní pára a kysličník uhličitý. Např. raketoplány létaly na kyslíko-vodíkové palivo, takže produktem spalování byla vodní pára. Rakety Falcon létají na kvalitní letecký petrolej plus kyslík, takže produkují vodní páru a kysličník uhličitý.

Edison

Navíc jednak je pod rampou obrovský bazé a celá rampa je navíc v průběhu zážehu a startu mohutně zalévána vodou. Na některých záběrech je to i vidět.