Complex

Jak vypadal bájný kůň Šemík?

Nebo bělouš či Strakoš, strakáč nebo dokonce Hermelín (tygr)?

Nejlepší odpověď
annas

Albín

Chybí jiná možnost, proto jsem zaškrla l tu první.

Jak to vidí jazykáři:

Kronikář "Hájek, tvůrce pověsti, praví, že vládyka „vsedl na svůj přerychlý kuoň, kterému říkal Šemík“, ne „který byl šemík“; zato dotaz u koňařů měl překvapující výsledek.

Ukázalo se, že šemík je skutečně apelativum (obecné jméno) značící „koně, v jejichž srsti převládají bílé chlupy“.

Mezi nimi se rozeznávají odstíny „šemík jablečák“, (Apfelschimmel), „šemík šeda“ (Grauschimmel) a jiní a jiní, dokonce i „šemík zelenáč“."

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3451

Další odpovědi
Kepler

Plavák

Zřejmě to byl plavák, když uměl plavat. Jde jen o nedoloženou báji, ve které popis koně chybí, takže mohl vypadat jakkoliv. Spíše mohl být podoben oslovi, když skočil s vyšehradské skály do Vltavy.

marci1

Albín

Označila jsem albín, jelikož chybí jiná možnost. Údajně to byl BĚLOUŠ, který na rozdíl od albína, vyběluje s věkem. 🙂
http://www.ko­neaponici.wz.cz/bar­vy.html

joe779

Hnědák

kamila44444

Albín

Lumpína

Plavák