Kazatel

Jak vlastně funguje energetická burza elektřiny? Dává to nějaký smysl?

Cena elektřiny se stanoví na další den po poledni dne předchozího, v hodinovém rozpětí. Tu cenu stanoví kdo, když skuteční zájemci pak nakupují dle svého uvážení úplně jinak, resp. reálný odběr v daném čase je závislý na vůli konečného zákazníka?

Tedy rozhodnu-li se já jako spotřebitel zapnout spotřebiče a tedy nakoupit za spotové ceny v čas nejníže stanovené ceny, nebo naopak energii prodat za spotové ceny, jaký vliv má moje poptávka/nabídka na cenu energie? Zprostředkovatel obchodník riziko nenese, kde je tedy zakopaný pes? Pokud to není jen hra s čísly a způsob jak nakonec oškubat zákazníka, kdo tedy soutěží s kým jakou cenu a kdo nese ztrátu/zisk, když se dané množství v daný čas neodebere, nebo se odebere víc? Nakonec ani obchodníci s běžnými tarifními zákazníky nejsou schopni přesně spočítat hodinové chování jednotlivých spotřebitelů a spoléhá se na typizované odběrové diagramy, o tom, že když s nimi sjednáte smlouvu na dodávku, odebrané množství energie může být zcela individuální a obchodník může zase jen pouze odhadovat kolik za rok odeberete.

Odpovědi
da ny

Už jsem to Zde zmínila.
Pro Vás, pro občany ČR, není třeba v tom hledat vědu.
Náš stát obchoduje (nakupuje na burze (Lipsko) jen 10% elektřiny. Jinak jsme soběstační. Vzhledem k tomu, že energetika není 100% v rukách státu, ale z velké části v rukou soukromého sektoru, platí:
Nikdy nebudeme mít elektřinu za „pakatel“ nebo zdarma (jak to někde mívají a mají).
Cenou na burze se řídí všichni čeští výrobci/dodavatelé, protože jejich povinností je být dobrým hospodářem = generovat zisky (pro akcionáře, majitele).
Vzhledem k tomu, že je českou vládou, dočasně „zastropovaná“ cena elektřiny, pro spotřebitele. Je pro Vás, v současné době, takto cena elektřiny „vymezena/určena“. Každá jiná snaha/aktivita, je nyní zbytečná/marná.
Zaplatíme, co odebereme a za distribuci. Zaplatíme to, co určila vláda i kdyby byla elektřina na burze levnější…….

plebs

Podle odhadu je to neviditelná ruka trhu a politika českých politiků / některých učedníků / za třicet let budování tržního hospodářství já to chápu tak, zemědělec který pěstuje brambory prodá je levno do supermarketu / pokud jej vůbec vykoupí / a jde je nakoupit do supermarketu za daleko vyšší cenu.