Avatar uživatele
Kazatel

Jak vlastně funguje energetická burza elektřiny? Dává to nějaký smysl?

Cena elektřiny se stanoví na další den po poledni dne předchozího, v hodinovém rozpětí. Tu cenu stanoví kdo, když skuteční zájemci pak nakupují dle svého uvážení úplně jinak, resp. reálný odběr v daném čase je závislý na vůli konečného zákazníka?

Tedy rozhodnu-li se já jako spotřebitel zapnout spotřebiče a tedy nakoupit za spotové ceny v čas nejníže stanovené ceny, nebo naopak energii prodat za spotové ceny, jaký vliv má moje poptávka/nabídka na cenu energie? Zprostředkovatel obchodník riziko nenese, kde je tedy zakopaný pes? Pokud to není jen hra s čísly a způsob jak nakonec oškubat zákazníka, kdo tedy soutěží s kým jakou cenu a kdo nese ztrátu/zisk, když se dané množství v daný čas neodebere, nebo se odebere víc? Nakonec ani obchodníci s běžnými tarifními zákazníky nejsou schopni přesně spočítat hodinové chování jednotlivých spotřebitelů a spoléhá se na typizované odběrové diagramy, o tom, že když s nimi sjednáte smlouvu na dodávku, odebrané množství energie může být zcela individuální a obchodník může zase jen pouze odhadovat kolik za rok odeberete.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Mravenec před 501 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
da ny

Už jsem to Zde zmínila.
Pro Vás, pro občany ČR, není třeba v tom hledat vědu.
Náš stát obchoduje (nakupuje na burze (Lipsko) jen 10% elektřiny. Jinak jsme soběstační. Vzhledem k tomu, že energetika není 100% v rukách státu, ale z velké části v rukou soukromého sektoru, platí:
Nikdy nebudeme mít elektřinu za „pakatel“ nebo zdarma (jak to někde mívají a mají).
Cenou na burze se řídí všichni čeští výrobci/dodavatelé, protože jejich povinností je být dobrým hospodářem = generovat zisky (pro akcionáře, majitele).
Vzhledem k tomu, že je českou vládou, dočasně „zastropovaná“ cena elektřiny, pro spotřebitele. Je pro Vás, v současné době, takto cena elektřiny „vymezena/určena“. Každá jiná snaha/aktivita, je nyní zbytečná/marná.
Zaplatíme, co odebereme a za distribuci. Zaplatíme to, co určila vláda i kdyby byla elektřina na burze levnější…….

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
plebs

Podle odhadu je to neviditelná ruka trhu a politika českých politiků / některých učedníků / za třicet let budování tržního hospodářství já to chápu tak, zemědělec který pěstuje brambory prodá je levno do supermarketu / pokud jej vůbec vykoupí / a jde je nakoupit do supermarketu za daleko vyšší cenu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek