TLW

Jak velké by mělo být akvárko pro začátečníky? A jaké by měli být rybičky ? Předem děkuju za informace 🙂

Akvaristika pro začátečníky

Nejlepší odpověď
Valky

Rybičky bych řekla, že paví očko a neonky.. Vždycky jsem chtěla mít krásné akvárko, ale zatím se mi to nesplnilo. :) Rybičky jsou krásné, ale tak, jako tak, náročné.. :o)
Mrknětě do atlasu rybek a zajděte do zverimexu a poptejte se, třeba tady u nás v petcentru jsou příjemní a milí, se vším poradí a pomohou… :o) Takže se nebát… :o)

Další odpovědi
tom004

Na popisování by to bylo dost dlouhé.Tak raději odkaz.

Zdroj: http://akvaris­tika.czautohit­s.com/

chudst

Snad temer vsechny ‚obycejne‘ sladkovodni rybicky (= bety bojovnice, skalary, neonky, pavi ocka…) muzete chovat. Pirani nedoporucuju :P Jsou naprosto nenarocne. V podstate jim davate akorat krmeni a jednou za cas je vycistite. Na velikosti akvarka nezalezi; cim bude vetsi, tim bude drazsi.

Jen pozor – zeptejte se ve zverimexu, ktere rybky se snesou a ktere ne! Skalary napriklad s oblibou zraly me neonky. (Neplati to vzdy, kdyz je date od mala, je sance, ze si na sebe zvyknou.) Ale na podrobnosti se zeptejte ve zverimexu.

A dale, co doporucuji: nejakeho ancistruse, ktery vam bude cistit sklo. Nejsou to sice zadni krasavci, ale hodne pomahaji. (A jedno male upozorneni: pokazde, kdyz jsem si koupil nejakeho maleho, uhynul. Doporucuji tedy kupovat odrostlejsi a odolnejsi. Netusim, proc uhynuli, mozna budete mit s malymi vetsi stesti, ale pokud se vam naskytne prilezitost koupit odrostlejsiho, kupte radeji ho.)

A co se tyce rostlinek: ja osobne s nimi nemam dobrou zkusenost, vzdy mi je rybicky vyskubaly, takze jsem nasadil umelohnotne rostlinky. Drive jsem byl proti nim, ale jak vidim, funguji naprosto bez problemu.
Doplňuji:
ar: neodebiraji. Ze funguji bez problemu jsem mel na mysli to, ze s nimi zadne problemy nejsou. Jsou porad pekne a rybicky vsechny v pohode ziji a dovadi v nich.

Hlada

Pokud jde o velikost nádrže, tak ve větší se lépe udržuje biologická rovnováha. Doporučuje se 60–100 l. Akvaristika je docela náročná záliba, je potřeba si o tom nejdřív něco přečíst.

Ar

TWL, Pokud jde o velikost akvárka,tak čím větší tím lepší. Čím je akvário větší tím lépe se v něm udržuje takzvaná rovnováha, která je krásně popsána v odkazu od Toma004. V malém akva tohoto nikdy nedocílíte.
Ohledně rybiček je to ještě složitější, pokud budete dodržovat vše podle rad zkšenějších akvaristů, můžete si pořídit i trochu náročnější ryby. Pokud já bych mohl doporučit akvárko pro začátečnika tak je to velikost cca 100–120 litrů. Dno vytvořit z říčního písku o frakci (hrubosti) 4–6 mm. Filtr nejlépe vnější, ale i kvalitní vnitřní filtr svoji práci zastane. Dále budete potřebovat topítko na tu 100 bude stačit 50W. Dobré osvětlení.
Ryby bych nasadil dvě hejna terovitých ryb tak po 10 kusech dálé párek „perleťáků“ a na do prostoru dna menší druh pancéřníčka.
Samozřemě jako dekoraci buď kameny a nebo kořen. V řípadě tetrovitých ryb a čichavců bych volil jako dominantu kořen. Rostlin co nejvíce. Z počátku jen rychle rostoucí nenáročné (Vallisneria,Cryp­tocoryne, Egeria), než se dno trochu zajede a nebude tak chudé na živiny. Později se nechají vsadit i nějaké Echynodory atd.
Pokud chcete dělat opravdovou akvaristiku tak se vyhýbat všemu nepřirozeně barvenému a vyumělkovanému, jako je barvený písek umělé kytky, hrady a zámky, potorpené lodě atd atd.
Pokud jde o odbornost některých prodejců v akvaristikách, je to více než na pováženou, doporučí cokoli , jen aby byl „kšeft“ takže pozor př nákupu dekorace. Jsou schopni vám prodat na dno i mletý vápenec.
Další velmi důležitá věc je umístění akvária v bytě. Pokud nechcete svádět neustálý boj z řasou je potřeba akvárko umístit tak, aby na něj našly přímé paprsky světla, ale jen světlo rozptýlené. Těch věcí je poměrně dost kolem akvária a pokud se chcete vyhnou pozdějším poblémům, je potřeba si o akvaristice něco málo přečíst a dozvědět se.
http://planta­.aquariana.cz/os­v_rostl.htm
http://tomovo-akva.blog.cz/0807/za­kladame-akvarium
http://www.ho­racovoakvarium­.cz/clanek_nej­castejsi_chyby_za­catecniku.htm
http://grower­.cz/forum/show­thread.php?thre­adid=33896

jen otázka na chudst, jak fungují plastové kytky bez problmů? jakým způsobem „odebírají“ CO2 a NO3?

Třeba něco takového http://aukro.cz/ak­varium-80x35x45-cm-126-litru-kryt-s-osvetlenim-i1630979665.html
Pokud si to člověk pohlídá, občas se na Aukru opravdu nechá koupit poměrně výhodně

Děda Louda

Změř začátečníka a velikost zvol vhodně podle naměřených hodnot. Doporučuje se ponechat určitou rezervu, aby nebyl příliš stísněn, až tam vleze.

anonym

Syn ma s pritelkyni malinke akvarko se 4 rybkami. Maji tam filtraci , svetylko a stejne jim v jednom dni 2 rybky uhynuly. To je mi zahada. Asi to dam to otazek. 🙂 -iv-

chudst

  • iv-: a kdypak to bylo? Na zacatku nebo az po par mesicich? Pokud na zacatku, je to normalni. Sam mam zkusenost ‚selekce‘ – preziji ti silnejsi. Kdyz si koupim 16 rybicek, tak vetsinou 4 do mesice uhynou, pokud preziji prvni mesic, pak budou zit v akvarku normalne.

Jestli umrely pozdeji, pak je to bud nahoda, proste si je „rybi panbicek“ zavolal k sobe, nebo je mohla skolit nejaka nemoc. Ale zase kdyzby to byla nemoc, tak si myslim, ze by na ni pochcipaly i ostatni rybicky.