janek66

Jak udělat brikety z pilin řetězové pily?

Piliny z kotoučové pily smíchám s rozmixovaným novinovým papírem a vylisuji v koupeném briketovacím lisu.Piliny z řetězové pily jsou větší a při lisování se často rozpadají.Nemáte někdo nějaký „fígl“ jak na ně?
Doplňuji:
Jako pojivo používám rozmočené a rozmixované noviny.Do této směsi nasypu přiměřené množství pilin z kotoučové pily a vylisuji.Vzniknou kompaktní brikety které po vysušení dobře hoří.Ale vyměnil jsem dosluhující kotoučovou pilu za řetězovou a dříví na topení řežu s ní.A při použití těchto pilin se brikety po vylisování rozpadají, respektive lze do novinové kaše přidat jen malé množství pilin.Myslel jsem jestli někdo neví čím tuto směs „vylepšit“ aby lépe držela po hromadě.

Nejlepší odpověď
fcoop

Není k tomu potřeba pojivo?

Další odpovědi
jmhad

Asi tady jde o omyl.Pravdě­podobně jste si koupil ruční lis na brikety z novinového papíru a do toho papíru mícháte piliny z motorové pily.Ten lis je hračka pro děti a nedají se s jeho pomocí vyrobit obecně známé brikety.Vulgárně bych použil slovo,že je na h.....Pro výrobu briket se používají předsušené piliny a vysoký lisovací tlak, nebo drahé a neekologické pojivo,kdy postačí tlak nižší.Pro názornost- v dávných dobách samovýrobci briket z pilin používali knihařský lis – kdy měli nějakou formu,do té nasypali piliny,roztočili kolo se závažím a s převodem a tak trávili večery.A příprava směsi byla alchymií,kterou si každý tajil.

mosoj

Bude to chtít vyšší lisovací tlak, ale to jsem asi moc nepomohl.
Také to chce suché piliny 15 – 20 % vlhkosti!!!! Ze syrového dřeva to zřejmě moc nepůjde.

venkovan

Kdybych měl řezat dřevo na celou sezónu pro rodinný dům, vrátil bych se ke kotoučové pile. Je provozně méně náročná, i když má větší potřebu na místo a v některých případech je méně pohodlná.
Ale jinak – piliny od řetězové pily bude potřeba jak píší jiní lisovat kvalitním lisem na brikety, což není levná záležitost. Ale protože jsou hrubé, dával bych je do ohniště neslisované, zabalené v novinách či v papírových pytlících. Mám pocit, že kdysi jsme je do kotle přikládali rovnou na dřevo lopatou (i od cirkulárky). Zas těch pilin tolik nebylo, tak se využila chvíle když kotel hezky hořel a piliny schupnul jako bombónek.
A jsou lisy na peletky. potřebují velikost štěpky okolo 5 mm, takže od motorové pily piliny by měly vyhovovat. cena pro amatéry (rodiny) ale je okolo 20 tisíc. Tak třeba se domluvit se sousedy – jeden lis koupit a potom za nějaký rozumný peníz si vzájemně peletkovat.

Renikled

Já si vyrábím doma pelety z toho, stačí si koupit kvalitní lis a pak to jde samo jako po másle.

Patrik Drdla

A vy máte takový lis doma? poradíte mi jaký koupit? a jak přesně se to dělá? jak je to náročné?

Renikled

Ano podívejte se na http://briketo­vacilis.eu/ já jsem si ho od nich kupoval, když jsem ho jel koupit, tak jsem si s sebou vzal do kbelíku piliny a vyzkoušel jsem si jak to přesně funguje.