Jak si udělat ze svého pokoje co nejvěrnější kopii Betlému?

Kolébka, seno, sochy panny Marie a Ježíška? Plyšový osel? Co dál?

Odpovědi
Kepler

Doveď si tam nějaké bezdomovce s miminem, nějaká zvířátka a vysyp balík slámy. Naprosto živý betlém, jako vyšitý!

Nuk nuk

Betlému s valým „B“ nebo s malým?
Betlém je město v Izraeli, respektive na tkzv. Palestinských územích. V dnešní době v něm žijí Arabové – neboli Palestinci a nejsem si jistá, že bych chtěla mít v pokoji kopii dnešního Betléma.

Ale Vy asi máte namysli betlém jako tu vánoční scénu, že? Těžko říci, jak v té době taková stáj nebo chlév vypadaly. S velkou pravděpodobností byly částečně kamenné (kvůli stínu v létě). Rozhodně to nebyl hotelový pokoj pro hosty. Těžko říci, co všechno tam bylo za zvířata – pravděpodobně krávy, ovce, kozy – to byly asi nejčastější druhy dobytka, a pak možná ten osel – to byl dopravní prostředek. No, a pak nějaká ta sláma, krmení pro zvířata, chlévská mrva – ona ta zvířátka na WC nechodila, že – no prostě všechno, co si představíte v jakémkoliv chlévě. Takový chlév nebyl vytopený, takže si vypněte topení.
No a jesličky – to byl takový krmelec pro ten dobytek.

Nuk nuk

Keplere: To jste mě zase rozesmál :D Ale na druhou stranu, oni to bezdomovci nebyli. Tesař neměl zase tak hluboko do kapsy, spíš tam byl při tom sčítání trochu nával a oni dorazili pozdě, tak šli spát do chléva.

Kepler

Jak to, že to nebyli bezdomovci? Vždyť Ježíš a spol. byli normální emigranti z Egypta co neměli na hotel. Taky proto se uhnízdili ve chlévě.

Nuk nuk

Co já vím, tak do Betléma šli, protože tehdy probíhalo údajně sčítání lidu a Betlém byl něco jako okresní město. Emigranti z nich byli naopak, když potom utekli z Judei do Egypta před Herodem. Ale tam na hotel nepotřebovali, ona tam v té době v Alexandrii už pobývala docela velká židovská komunita.

Kepler

No jo, mám už v tom bordel. Tu dobu si až tak moc nepamatuju. To víš, jde o toho německého doktora co mi furt schovává věci, jak se jenom jmenoval? A vlastně o čem se to bavíme?