Lucyfer

Jak si nechat změnit příjmení? Bez svatby.

Jde to vůbec? Já jsem svoje jméno (resp. příjmení) přijala a beru ho jako svoji součást, jako normální věc… nestydím se za rodinu… Ale zase se to začíná nějak vracet. Není bůhvíjak reprezentativní (třeba mi přijde dost divná představa, že bych s tímhle jménem někde dělala mistra nebo něco), ale zase není ani tuctový. Ale nerada se představuju, třeba na poště, protože záleží asi i, jak ho vyslovím… a co si pod tím kdo představí. Od dětství mi někdo komolí jméno… Teďko jak kdyby byl dlouho klid a dneska poslední kapka. Jako asi to bude úleva jen na chvíli… Někdy bych zůstala nejradši úplně anonymní. Ale mám pocit, že mý jméno (myslím tím příjmení) je prostě shit. Možná bych si tím i částečně vynahradila tu svatbu, která se současným přítelem nikdy nebude. Kéž bych se mohla jmenovat nějak „neutrálně“…

Odpovědi
Dochy

Osobně si myslím, že změna příjmení toho na životě objektu změní jen hodně málo… Ale třeba to pomůže.¨

Pokud se nemýlím, tak první kroky by měly vést na matriku, tam se dozvíš vše co potřebuješ.

Drap

Lze to, pokud máš vážné důvody. Bližší informace se dozvíš na každé matrice.

da ny

Podáte žádost na matrice.
Žádné vážné důvody není třeba uvádět, jen formálně „nějaký“. Stačí i pouhá nespokojenost, odjezd do ciziny /problém s vyslovováním, nechcete se jmenovat jako otec/matka, prostě „nějaký důvod.(
Pokud se něco nezměnil, poplatek za změnu příjmení nebo křestního jména /obojí)
je za 1 000 Kč.
Pokud je příjmení hanlivé stydíte se (Píč, Pidaničová, Čupka i třeba Hrůza aj.), je změna příjmení zadarmo.
Jméno má na člověka velký psychický vliv (spokojenost/nes­pokojenost).
Někdy nejen na psychiku (někteří tvrdí, že "Jméno je Váš osud“, i zdravé).
https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/jmeno-je-vas-osud-12311
Některým ženám se se změnou příjmení po svatbě změní hodně věcí 😉

cochee

Já pokud bych chtěl měnit příjmení a chtěl bych se jmenovat neutrálně, tak zažádám o příjmení „Neutrino.“ Je to střední rod a může to být i nesklonné do značné míry, takže to by byla bomba ;)

cochee

Je zajímavé, že moje exžena si po rozvodu nechala mé příjmení, jeden z důvodů bylo, že se jí nechtělo opakovat martýrium s OP, ale jinak ani proti tomu vyvdanému příjmení nic neměla. Myslím si, že už by se jí měl brzo OP měnit, tak ji musím poškádlit, až ji potkám :)