palmal

Jak se večer dorozumí hluchoněmý pár, když vypadne elektrický proud a nemají alternativní zdroj světla?

Existují nějaké fosforeskující náprstky, popř. jiné pomůcky pro komunikaci ve tmě?

Nejlepší odpověď
zjentek

Taky by alternativně mohli chvíli mlčet.

Další odpovědi
ratava

Většinou nějaký ten zdroj „alternativního světla“ doma mají. Pomáhá jim nahrazovat (nejen) večer větu "Jsem-jsou tady/ kde jsi. " a pod. Dřívější baterky dnes často zastanou displeje mobilních telefonů…

Je pravdou, že se jim bez světla těžko komunikuje, v podstatě jim tma komunikaci znemožňuje, ale vzhledem k tomu, že před samotnou komunikací musejí na sebe občas nějak upozornit, patří k jejich dorozumívacím prostředkům i obyčejné dotyky. V seznalém páru může být dotyková komunikace i obsáhlejší, tak ocitne-li se ve tmě pár, co se dobře zná, bude pro něj taková komunikace méně problémovou než u páru náhodně setkaného (např. dva cizí lidé v uvíznutém výtahu budou nejspíš skutečně mlčet…)

Věty ve stylu „Zítra musíme koupit kromě chleba i maso“ si sice budou muset nechat až na světlo, ale něco ve smyslu „Nic se neděje/ dojdu pro pomoc…“ nějak zvládnou, přeci jen- i nehluchoněmí komunikují nejen slovy…

Z pomůcek snad jen toto http://www.sensa-shop.cz/komuni­kace/281-svitici-rukavice.html?tab=des­cription, ale vezmu-li, jak se při znakování míhá třeba takové světlo ze špičky cigarety, nějak si tu komunikaci s tím nedokážu představit. Mně osobně to trochu připomíná takové ty mluvící hračky, kterým nikdo nerozumí, ale hlavně že mluví… Ale třeba to, alespoň u těch dětí, nějak funguje/ pomáhá…

briketka10

Možná jen těmi reflexními pásky, které se nosí povinně na silnici
Nic jiného mě nenapadá, ale mohou mít i malou baterku a svítící
zapalovač každý jeden 😁

Kepler

Jestli takové náprstky někdo vyrábí, o tom pochybuji. Stejně by to ale nestačilo, znaková řeč není jen o pohybech prstů. Pokud by oba uměli morseovku, mohli by se dorozumět hmatem.

pizlicka

Otapkáváním,a pak spát? 😁