Ametyst

Jak se stará vaše město/ obec o odklízení sněhu ?

Můžete porovnat minulá léta se současností. Je to lepší nebo horší?
Moji přátelé, kteří bydlí v různých krajských městech, si trpce stěžují, že pro chodce nejsou chodníky bezpečné. Poslouchají výmluvy úřadu na nedostatek peněz nebo lidí.
Jak je to u vás?

Nejlepší odpověď
elkon

U nás a v našem okolí projedou chodníky s Multikárou, sníh odhrnou a zároveň chodník posolí. Čím blíže ke středu města, tím je to horší. Hlavní ulice a tam kde jezdí MHD bývá protaženo, ostatní ulice protáhnou jen občas a jen někde. Chápu, že tak velké město nelze uklidit hned. Když platila povinnost majitelů nemovitostí odhrabávat sníh, tak byly chodníky uklizené i když se nám to nelíbilo, protože je to majetek města, ale každý to shrabal z obavy o pokutu, případně další postih kdyby se někdo zranil.

Další odpovědi
Drap

Celkem to jde. Nemůže být vše uklizeno hned, a mohlo by to být vždy ještě lepší. Samozřejmě také se údržba dělá podle toho, jak jsou konkrétní místa frekventovaná.

cappuccino

Mesto se sice stara, ale tak nejak “bezhlave”! Odhrnou ze silnice a z chodniku snih, navrsi ho u kraje slinice, kde parkuji auta. Videla jsem pana s berlemi, ktery zaparkoval pred lekarnou. Parkovani je zpoplatnene. Pan tedy musel k automatu – tim padem musel “preskocit” s berlemi tu hromadu snehu, dojit k automatu, pak pres tu hromadu zpet k autu a pak dojit do lekarny a samozrejme zpatky. Proste navsteva lekarny je skutecne velkym dobrodruzstvim. A pritom by stacilo tak malo!
A k tomu je tam mestska policie, ktera kontroluje zpoplatnene parkovani!
Ale odpoved na tvoji otazku: je to lepsi:-) Bylo uz hur.

zjentek

Kašlou na to. Už za Havla na to kašlali. Vlastně (přesněji) za Havla se na odklízení chodníků určených veřejnosti kašlat začalo. A doba „za Havla“ musela být docela příkladná, protože se na tohle kašle dodnes, jako by tradičně.

Ale u nás na Prajzské si poradíme. U nás , v určitých částech, jako jsou vilové zástavby a pod., si sníh odhazujeme svépomocí. Samozřejmě, že na chodnících/po­zemcích ve správě/vlastnictví města, které sice byly za předchozího režimu stále soukromým vlastnictvím obyvatel přilehlých domů, ovšem byly nám odejmuty (sebrány) za Havla. Havel byl takový až samaritán, myslel dokonce i na to, abychom my lidé neměli potíže, kdyby si na našem řádně neupraveném pozemku někdo z obyvatel například zlomil krček a zodpovědnost nést následky přehodil na obce zabráním našeho majetku. A my Prajzáci mu dnes vracíme stejnou mincí, takže ty chodníky dobrovolně odhazujeme, aby se nikomu nic nestalo, protože v duchu Havla nechceme, aby potíže měla naše obec. Děkujeme! Děkuju. (;

Pepa25

Současnost (resp. minulý týden) byla horší než průměr, protože bylo více sněhu 😉 Organizační zabezpečení odpovídá údržbě zeleně nebo úklidu: vždy by to mohlo být lepší, ale jde to a hlavně: na konkrétní připomínky reagují.

aliendrone

No TOTO! Jaký SNÍH a jeho odklízení?!? 😮

  1. Sníh nemůže padat, protože existuje globální oteplování! Všichni to ví, protože to tvrdí Česká LŽElevize a (dnes už jen) většina mainstreamových médií. Jestli stále nevěříš, tak se zeptej ošklivky Grety. 😉
  2. Neměla bys podléhat propagandě konspirátorů, dezinformátorů a Putinových agentů! Lži o sněhu v zimě jsou jen trapnou snahou Ruska vyhnat cenu fosilních paliv, aby mohli rozšířit své dobývání na celý svět a především Črdel, po jejímž státním dluhu nezměrně touží (nic jiného už stejně nemáme). 😮
  3. To bílé, co se teď nedávno objevilo na silnicích, chodnících a ráno ometáš z auta, to jsou (díky tomu globálnímu teplu) opadané, předčasně vykvetlé okvětní lístky ovocných a jiných stromů (kdybys nevěděla). Pepa25 se chystá sklízet třešně! Pustí se prý do česání hned večer, až přijde z práce domů svým bezuhlíkostopovým, ekologickým, solárním česákem (ale splňujícím na 100 % ZLOunijní emisní limity)! 😉 😁 😁

Tož broučínku KLID, nepanikař. 😉 Ale aby sis nemyslela, že my Pražáci na čistotu veřejných komunkací nedbáme, tak třeba když pominou letní prašná vedra a změní se na sychravé mokro, tak NEPRODLENĚ vyrazí KROPICÍ VOZY (které jinak vůbec nevidíš). Tož asi tak. 😉 😁 😁

da ny

Stále stejně.
Velmi obstojně.
Bezpečné jsou vždy silnice. Nyní v posledních mrazech byly chodníky suché.
Odhrnutý sníh, nasoleno, vymrzlo 🙂
Centrum města je dříve schůdné pro chodce. než na periferii. Tam mají přednost „hlavní tahy“. Tedy zastávky a chodníky k MHD, ke školám, do obchodů.
Při větším přívalu sněhu, chvíli trvá, než přijdou na řady lopaty. Než ručně odstraní pracovníci S sněhové valy u přechodů. Někteří lidé, za volantem pojízdného hrabla,
myslí i na chodce. 😉

To pak nevznikají problémová místa, alespoň u oficiálních přechodů.
Když to shrnu: centrum a kolem úřadů, je „čisto“, mezi 6 a 7h ranní. Periferie až kolem desáté hodin, do 12.
Má to svou logiku. Čech je mnohdy nespokojený brblal.
Každý zaměstnavatel má stálý počet zaměstnanců. ZTe dne na den (během pár hodim),
není možné sehnat dostatečný počet brigádníků. Tak, aby byli ve stejnou dobu , na všech potřebných místech.
Takto to probíhá, kam má paměť sahá (když to vezmu, zhruba od 10 let věku dítěte, tak, kolem 55 let, stále stejně).

Při větších kalamitách NASTOPILA ARMÁDA. V každém městě byla posádka a vojáci se s technikou a lopatami/hrably, mohli dopravit do každé obce, města v okrese.
Ta možnost tady 30 let není.

Emefej

Naprostá spokojenost, 99,99% roku je sníh uklizen, kratší výpadky v úklidu jsou pouze v zimním období.

aliendrone

Emefej>>> PÁNI! Na 99,99% roku je sníh uklizen? To jste FAKT DOBŘÍ! Co jen dobří, přímo SKVĚLÍ!! Jak to děláte třeba v létě, kdy ten úklid sněhu dá největší fušku? 😮 😉 😁

cappuccino

My ted mame neco podobneho u kontejneru. Je pred nimi nahrnuta hromada snehu, takze se tam dostane jen horolezec!

Emefej

zjentek > ty jsi za minulého režimu byl soukromým vlastníkem chodníku?

zjentek

Ne ale stávající chodník byl vybudován na mém soukromém vlastnictví, pozemku. Jde ti pouze o pojmy, nebo jen nechápeš „komunistické principy“? Případně jiný podnět k otázce?

zjentek

Byl jsem vlastníkem pozemku pod tím chodníkem, kdybys tomu stále nerozuměl. Soukromým, vlastníkem, tedy soukromníkem, chceš- li (ale takovým „za komunismu“). (;

zjentek

Cappuccko, souhlas. Ta příroda je ti někdy TAK KRUTÁ, až rozum nebere. 🤦‍♂️

😀

Drap

Nemusel být vlastníkem pozemku, ale dříve platívalo, že majitel nemovitosti u které chodník leží je povinen ho čistit. Každý si ten kousek shrábl, nebo zametl, většinou hned táno , než šel do práce. Nebylo to sice moc příjemné /já mám třeba rohový dům/ ale mělo to svou logiku a bylo daleko méně pád, a úrazu a zimy bývaly tvrdší a sníh padal často. Po převratě se zkrátka zrušilo více věcí, které byly lidem k dobru.

zjentek

U nás na Prajzské tomu bylo jinak. Režim zabral část (0,5 AŽ 1,5m) soukromého pozemku mezi silnicí a domy k plánované výstavbě chodníků. Řeklo se (režim sdělil), že k výstavbě je potřeba 1,5m, ovšem nutit že nás nemohou s tím, že 0,5m je povinnost, aby se po chodnících dalo plynule procházet no a samozřejmě se nezapomnělo masově rozšířit takovou tu iluzi o nepřátelích dobra, kteří se brání dobrovolně odevzdat těch 1,5m (to aby chodníky na pozemcích místních byly dostatečně široké). Někteří lidé se však nebojí za žádného režimu (na př. já) a tak se stalo, že chodníky po obou stranách 1 km dlouhé ulici jsou dnes v některých místech úzké jen půl metru (konkrétně na dvou místech), což také dostatečně vypovídá za režim a především paqk povahy občanů coby jednotlivců. Ale tomáš fuk, pojďme k věci. Ten režim byl docela mazaný, dokázal bravurně zabíjet dvě mouchy jednou ranou. Vezměme za příklad ty chodníky. Ty byly zbudovány, ovšem pozemky na listu vlastnictví nikam (pod patřičné orgány) nepřešly. Takže o chodníky zodpovídali občané bydlící v přilehlých domech a o ty jsme si museli pečovat, bo byly „na našem“ a za případné nehody jsme si, my Prajzáci, řádně zodpovídali. Další věcí byla pro režim absolutně nulová práce (byrokratická) s převody pozemků. Odtud ty „dvě mouchy“. Ten režim nebyl hloupý. Jenže přesto padl. Samozřejmě po pádu režimu se okamžitě začaly ozývat nenasytné hlasy (ano, i Prajzáci takoví jsou) s připomínkami o vlastnictví pozemků pod chodníky. Nejvíce se ozývali ti, jež ochotně bez keců „vyplázli“ hned na první dobrou ten metr a půl, to snad chápeš, že? No a na základě těchto ohlasů nám později ty pozemky samaritán Havel řádně sebral, abychom nenesli tu zodpovědnost, jaxem vysvětloval. První dva roky po převodech zde jezdili cikáni a podobní s frézami na sníh, jakože ho uklízejí. Pak se přišlo na to, že I TAK je to drahé, bo fréza taky něco žere. Tak to vyšumělo a přestalo se uklízet. Tedy jinak: normální občan ten sníh z chodníků odhazuje dále, normálně, jako za režimu. No a občan typu zabedněnec přestal odhazovat z principu, ve smyslu- „tak oni mně to seberou a já jim na tom mám pracovat? A co jsem? Debil? Otrok? Dezolát?“ Chápeš? No a zde se opět dostáváme k mé oblíbené představě hypotetických zákonů založených na principech práva a trestu dle specifických duševních vlastností jednotlivců a jejich řádné vymahatelnosti. Ovšem, jak víme, takové neexistují. A tak si „svůj“ sníh odhazuji a stále se nepřestávám učit, MEZI KÝM (!!!) to na světě vlastně žiji. Tak, teď tomu SNAD bude rozumět i Emefej. 😉 Děkuju.