Vandal

Jak se řeší nezaplacená pokuta z MHD v Německu?

Ahoj,
otázka je jednoduchá a jde o tohle. Sestra na výletě v Berlíně dostala pokutu za jízdu na černo v MHD, má na zaplacení 14 dní a je rozhodnutá, že ji nezaplatí. Může jí přijít exekuce i do Čech? Na lístku z pokuty nemá adresu ani RČ, opsali si jen jméno a datum narození, jde o to, že trvalý pobyt má stále u rodičů a bojím se, že by kvůli tomu mohla přijít třeba jim exekuce na byt. Jak se řeší pokuty ze zahraničí? Já jsem dostala v Rakousku za rychlost, ale to mě našli podle SPZ a přišla mi normálně domů. Oni její adresu údajně nemají…

Odpovědi
JežíšKristus

Exekuce je podle trvalého pobytu, takže klidně mohou zabavit něco u rodičů, a nebudou se (bohužel) ptát, co komu patří. Taková je praxe. Pokud nezaplatí do 14 dnů, tak budou narůstat úroky z prodlení. Možná budou náklady na exekuci dražší, když se jedná o přeshraniční záležitost.

da ny

Jenom? Mají základní údaje! Není problém spolupracovat s českými úřady a PČR.
Snadno vyhledají konkrétní osobu, její trvalé bydliště.
Městská hromadná doprava
• Jízda na černo je trestná, buď trestáno pokutou nebo odnětím svobody do jednoho roku! Pokuta 40€ (a více). Budou po vás chtít občanku, pokud ji mít nebudete, tak jim tam na bloček napíšete adresu, popř si zavolají na pomoc policii.
http://www.au­tostop.cz/mkpor­tal/modules/wi­ki/index.php/Po­kuty_v_N%C4%9B­mecku
„Některé země vám ji pošlou (popsány většinou dopravní přestupky) do několika dnů či týdnů, výjimkou ale není ani doba několika měsíců. Než si vás cizí země najde, může dojít k promlčení pokuty. Nespoléhejte se ale na to, že lhůta činí jeden rok, tak jak to znáte z domova. V různých státech jsou různé promlčecí lhůty. Např. ve Francii jsou to tři roky, v Itálii dokonce až deset let.“
„Co se stane, pokud se rozhodnete pokutu ignorovat? Může vás dohnat exekutor? Tady vás můžeme uklidnit. Cizina má pouze omezené možnosti pokuty vymáhat. Problém může nastat, pokud musíte cestovat přes danou zemi. V takovém případě si vás může vyhmátnout místní policie a můžete se dostat do problémů.“ (hrozí spíše u automobilu nebo pobytů v Německu).

Může to projít a nemusí. Bude záležet na aktivitě německých úředníků :)