Zvědavý

Jak se povedlo Erichu Hartmannovi sestřelit přes 350 nepřátelských stíhačů za 2. sv. války?

Chci říct, že piloti co mají na kontě přes 10 sestřelů už jsou legendy, jak ale pak mluvit o něm ?! On snad musel být dnem i nocí ve vzduch a každou minutu někdo sestřelit nebo nevím. Jak vůbec mohli s pilotem jako on (měli jich více takových) zcela neovládnou oblohu. Pokud vím vím lítal v Rusku ale stejně prohráli – a proč ho neposlali do Bitvy o Británii ? S ním by to přeci nemohli prohrát.. díky

Nejlepší odpověď
annas

"Erich Hartmann absolvoval celkem 1404 bojových letů, během kterých prodělal 825 vzdušných soubojů, během kterých dosáhl 352 vítězství, z toho nejméně 260 nad stíhačkami.

Aby dosáhl jistého sestřelu, přibližoval se k nepřátelskému letounu až na vzdálenost 10–15 metrů. Tento způsob boje byl neobyčejně účinný, ale také riskantní, protože v 8 z 16 případů, kdy musel nouzově přistát, byl jeho letoun poškozen částmi sestřeleného letadla.

Jak sám Hartmann řekl, jeho hlavní zbraní byl moment překvapení, sám od sebe by se údajně do manévrového boje nikdy nezapletl.

Létal na letounech Bf-109F, G-4, G-6, G-14 a K-4. Většinou létal na svém Bf-109, který měl pod kabinou namalovaný znak krvácejícího srdce s vepsaným jménem Usch, během jeho působení na Ukrajině létal na další „stodevítce“, která měla na motorovém krytu černý tulipán. Rytířský kříž získal 29. října 1943. Během války se třikrát osobně setkal s Hitlerem. Důvodem bylo předání Dubových ratolestí (2. března 1944), Mečů (2. července 1944) a Briliantů (25. srpna 1944)." atd.

http://letectvi­.wz.cz/osobnos­t/hartmann/

--
E. H. pskytol rozhovor pred svojou smrtou v roku 1993. Rozhovor viedol PhD Colin D. Heaton pre casopis World War II.

"Akym sposobom ste najradsej utocili?
E. Utocit zo slnka a priblizit sa co najviac. Tocive suboje boli strata casu. Taktika „hit and run“ mi vyhovovala najviac, rovnako tak ako aj ostatnym esam. Ked ste zostrelili veduceho Rusa, ostatni zostali dezorientovani a boli uz lahke ciele. Nebolo to tak stale, hlavne ku koncu vojny. Rusi mali aj gardove jednotky, v ktorych boli skveli, disciplinovani piloti a vedeli vam strpcit zivot. atd.?

http://worldwar2­.707.cz/showthre­ad.php?tid=59

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že to bylo hlavně kvůli jeho odvaze, vynikající taktice a výjimečnému talentu vůbec. Ale zase tak zázračně to nevypadá, když těch sestřelů dosáhl během více než 800 soubojů, měl vynikající stíhačku proti podřadným strojům a zdaleka ne vždy se jednalo o stíhačky. Sám byl taky jednou sestřelen a dalších 14 strojů ztratil při nouzovém přistání s rozstříleným letounem. Prostě klikař. Myslím, že v Bitvě o Británii by si moc nezalítal, tam by totiž stál proti Spitfirům.
(wiki)