brokol

Jak se používá could, should, might a may?

Potřebuji poradit s anglickou teorií. Jaká je rozdíl mezi could, should a might? A kdy se to používá? A jak se používá may? Pokusila jsem se to vygooglit, ale mám jen přesný překlad těch slov..

Nejlepší odpověď
quentos

užití u could a should je v podstatě stejné jako v češtině (could – mohl by, should – má [ve smyslu povinnosti], měl by). Jen je třeba mít na paměti, že užijeme-li v angličtině „shouldn't“, je to na rozdíl od českého „neměl bys“ poměrně ostrý zákaz („you shouldn't smoke here“ odpovídá značce zákazu kouření).
May je sice překládáno jako „smět“, ale v tomto smyslu se používá JEN ve formální angličtině (May I sit down? zatímco normální člověk řekne Can I…?). V běžné angličtině se may a might používá pro vyjádření pravděpodobnosti děje (It may / might rain later. Asi bude pršet.) Rozdíl mezi may a might není prakticky žádný. Rozdíl mezi may a could posuďte sama – could se přákládá jako „mohl by“ (popřípadě min. časem – mohl), zatímco may nejčastěji pomocí „asi“.

Ještě poznámka ohledně should – dnes se toto slovo používá i namísto starého „shall“ ve smyslu povinnosti (should I go? – mám jít? Should I bring some water? Mám přinést trochu vody?) na rozdíl od ostatních uvedených modálních sloves má tedy nádech povinnosti.

Zdroj tu neuvedu, jelikož to sypu z hlavy – coby učitel angličtiny bych to měl znát i pozpátku a učil jsem to už aspoň stokrát ;{).