Jak se odvozují strukturní vzorce alkenů v chemii ?? :(

Dobrý den.Jsem v 9.roč. ZŠ a nechápu jak se dají odvodit strukturní vzorce alkenů např: PROPEN CH2=CH-CH3 Moje paní učitelka mi to nevysvětlí,ale tvrdí že se to dá odvodit.Nechápu hlavně proč se někde píše CH2 a někde CH3 :( .Děkuji předem na pomoc

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

to je jednoduché Dá se to odvodit podle molekulárního vzorce (kterému nesprávně říkáte strukturní): uhlík je vždy a všude čtyřvazný, takže když si napíšu základní uhlíkatý řetězec alkenu C=C-C, tak ten pravý krajní uhlík má "obsazenu" je jen jednu z vazeb (tu nalevo), proto na něj můžu "navěsit" tři vodíky, zatímco na levý krajní jen dva (dvojná vazba se počítá jako dvě jednoduché).
Pokud jde o to, jak si odvodit počet uhlíků jako takový, to už se člověk musí naučit. Musíme si zapamatovat, že např. metan má jeden, proto budou mít jeden i odvozené uhlovodníky meten (methylen) a methin. Etan má dva, proto i ethen (ethylen) a ethin budou mít dva. Propan má tři, tedy propen (propylen) i propin budou mít tři. Butan má čtyři, proto buten (butylen) i butin budou mít čtyři. Má-li více uhlíků než čtyři, řídí se to už jednoduše latinskými předponami - pentan (tudíž i pentylen a pentin) pět, hexan, hexen a hexin šest, heptan, hepten a heptin sedm atd.

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2418
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.