jak se lepi obklady mozaika?

technologicky postup lepeni mozaiky

Nejlepší odpověď
panenka

Práce s mozaikou

1. Řezání

Mozaiky se zpravidla dodávají v lepencích o velikosti 30 × 30 cm. Přesná struktura spár daná výrobcem eliminuje případnou nerovnost průběhu spár. Dělení na menší díly bývá jednoduché, postačí vám hobby nůž nebo nůžky. Při přípravě podkladu je třeba počítat s tím, že je možné pokládat pouze celé díly mozaiky, řezání jednotlivých kostiček totiž představuje poměrně náročnou záležitost. U malých formátů 2,3 × 2,3 cm platí, že lze oddělit pouze polovinu.
Na rozřezání slepence postačí hobby nůž

Na rozřezání slepence postačí hobby nůž

2. Lepení

Pro lepení mozaik se doručuje flexibilní bílé lepidlo určené přímo na mozaiky . Jde o lepidlo s prodlouženou dobou otevřeného času a jemným zrnem. A to i díky obsahu bílého cementu.

Prolínající se bílé lepidlo tak v drobné mozaice při spárování nezkreslí odstín používané spárovací hmoty. Vzhledem k množství druhů mozaik nabízených na trhu je vždy dobré poradit se o použití správné stavební chemie s odborníkem.
Postup pokládky

Při obkládání rohů, kde se sbíhá vertikální a horizontální rovina, je nezbytně nutné docílit vzájemné kolmosti těchto stěn. Při obkládání oblých hran se musí věnovat pozornost přípravě stejnoměrného úhlu zaoblení. Malé prvky mozaiky totiž snadno kopírují nerovnosti a nepříjemně je zvýrazní.

3. Spárování

Spárování mozaik hraje důležitou roli, kvalitní spárovací hmota vytváří pevnou kostru a podílí se na trvanlivosti lepeného spoje. Správnou volbu spárovací hmoty ovlivňuje i prostředí, v němž se mozaika nachází – v koupelnách i kuchyních se používají různé agresivní čistící prostředky, které mohou spáry porušit či znečistit.

Proto je vhodné používat spárovací hmoty se zvýšenou odpudivostí vody. Výrobci keramiky doporučují používání neutrální bílé, béžové nebo šedé spárovací hmoty. Pozor! Při plánování spotřeby spárovací hmoty pro mozaiky je třeba počítat s jednou tak velkým množstvím (cca 1 kg/m²) oproti spárování obkladů klasických velikostí.
Spárování

4. Dočištění zbytků

Čištění je třeba provést maximálně do pěti dnů po vyspárování. Pak je již zaschlá spárovací hmota nečistitelná

Další odpovědi
ReHu

Je to stejné, jako normální obklady, Jen trochu pracnější.
Mozaika se prodává nalepená na síti v rozměru běžných obkladů. Pozore na vyšší spotřebu – více spár.
Pracnější je to v tom, že se síť při pokládání trochu hýbe a je potřeba dát pozor, aby nebyla „šejrdem“.
Spárování je stejné jako u normálních obkladů.
Pokud budete kombinovat s normálními obklady, dejte pozor, aby vám vyšly spáry. Tj. abyste mozaiku nezkracovali v místě, kde bude navazovat na běžný obklad.
Dělali jsem takto loni obklady na WC.
běžný obklad a kombinace mozaiky.