paul1

Jak se dělá kdoulovice?

Máme tento rok celkem slušnou úrodu kdoulí. Něco spotřebujeme na zavařeniny, ale chtěli bychom vyzkoušet je vypálit.
Ve vesnici máme pálenici, jen nevíme, jak na to, tady se kdoule nepoužívají, jen jablka, hrušky a švestky. Nevíme, zda je nutné kdoule oloupat, odstranit jádřince nebo ne, zda přidat cukru a kolik. Poradí někdo? Předem dík, P.

Nejlepší odpověď
zjentek

to ti všechno prozraděj v tý pálenici

Další odpovědi
Lamalam

Volila bych stejný postup jako u přípravy kvasu z ostatního ovoce. Jablka loupeš, odstraňuješ jádřince a přislazuješ?

Drap

Osobně bych je neloupal, neodstraňoval jadřince . Vzhledem k tomu, že jsou poměrně tuhé, tak bych je rozpůlil,nebo rozčtvrtil. Kdoule asi budou mít i málo sladkosti, tak by zřejmě neuškodilo trochu cukru z důvodů kvašení. Nemám s kdoulemi zkušenost, ale odhadoval bych 1 – 2 kg na 100 litrů

anonym

Chtěl bych doplnit lamalam: jablka se drtí!

dr.luha

V domácích podmínkách to raději nezkoušejte. Před zakvašením se musí speciálním enzymatickým procesem odbourat pektin. Pokud se to neudělá, vzniká během kvasného procesu z pektinu velké množství metanolu.