Rylon

Jak sčítat poměry?

Dám příklad: Velké a malé kuličky a černé a bílé kuličky
Velké a malé → 5:3
Velké černé a bílé → 1:2
Malé černé a bílé → 1:8

Musím zjistit poměr všech černých a bílých kuliček.
Děkuji za všechny opovědi :)

Nejlepší odpověď
gecco

DÚ?
Neřešíme, ale (z)kontrolujeme…
😉
Malá nápověda – musíš si uvědomit, že poměr je ´z celku´, tedy napřed musíš určit ´celek´ a poté počet těch kterých kuliček.
V tomto případě je celek 8 – přesně 8× (osm iks) – počet kuliček může být 8, 16, 24…, číslo vždy celočíselně dělitelné 8; „x“ je proměnná a tobě jde o poměr (koeficient), takže „x“ ´zanedbáme´.
Velkých je pak 5:8 = 5/8 z celku; malých 3:8 = 3/8 z celku.
Pokračuj – včetně postupu (v Doplnění nebo Diskusi)…
😉

Další odpovědi
Drap

Tak zjišťuj. Dej sem výsledek a řekneme ti, zda je správný.

gecco

1. víme, že:

  • velkých je 5/8 (z celku)
  • malých je 3/8 (z celku)

___
2. dále víme, že

  • velkých černých je 1/3 (ale z VELKÝCH)
  • velkých bílých je 2/3 (ale z VELKÝCH)

___
3. dále víme, že

  • malých černých je 1/9 (ale z MALÝCH)
  • malých bílých je 8/9 (ale z MALÝCH)

___
A teď napiš postup řešení 2. a 3., součet (tedy celkově černých a celkově bílých) až pak.

Rylon

V tom případě by to mělo být 5:8…

Rylon

Takže když je Velkých bílých a černých 1:2 a malých černých a bílých 1:8 musím si zapsat že Velkých bílých a černých je tedy 4:8?

gecco

Napiš postup – takto nevím, jak jsi k tomu došel…
😉

Rylon

Potřebuji vypočítat poměr ze dvou poměrů. Tak jsem si řekl: Já to zkusím prostě sečíst. Ale sečíst 1:2 s 1:8 asi nejde je to jako zlomky. 1/2 + 1/8. Tak jsem to vynásobil tak aby mě vycházely ty osmičky → 2×4 a 1×4. A je to 4:8+1:8=5:8.

gecco

Tak z toho jsem jelen zlatoparohý…
😉
Chceš sečíst 1:2 a 1:8 – co který ten zlomek (poměr) vyjadřuje a proč je sčítáš??

Rylon

No ja potřebuji poměr velkych a malych a černych a bilych kuliček… A potřebuji vypočítat poměr černych a bilych kuliček…

Rylon

Blbost… Co jsem to napsal???
Takhle by to mělo být správně:
poměr velkých černých a bílých kuliček je 1:2, tj. kuličky se musí rozdělit na tři díly (počet kuliček musí tedy být násobkem čísla 3 – 1+2; 2+4; 3+6)
poměr malých černých a bílých kuliček je 1:8, tj. kuličky se musí rozdělit na devět dílů (počet kuliček musí tedy být násobkem čísla 9 – 1+8; 2+16; 3+24)

poměr malých a velkých kuliček by byl 3:9 – po vykrácení 1:3

máme však zadán poměr velkých a malých kuliček 5:3

musíme tedy díly velkých černých a bílých kuliček (1:2) vynásobit pěti, tj.
1 díl x 5 velkých černých kuliček – 5 dílů
2 díly x 5 malých bílých kuliček – 10 dílů

malé kuličky nám zůstaly
1 díl malých černých kuliček
8 dílů malých bílých kuliček

tedy 5 dílů velkých černých + 1 díl malých černých kuliček = 6 dílů černých
10 dílů velkých bílých + 8 dílů malých bílých kuliček = 18 dílů bílých
tj. 6:18, po vykrácení 1:3

Odpověď: poměr černých a bílých kuliček je tedy 1 :3.

gecco

Tak z toho jsem opět tumpachovej…
😉
Založím ´nové vlákno´ Diskuse, ať se v tom vyznáme…
😉

Rylon

Děkuji ale už se nemusíte namáhat :) Děkuji že jste mi tak pomohl. Na shledanou.

gecco

Není zač…
Už je – prozatím úplně nahoře.
😉

gecco

Tomu rozumím…
Napověděl jsem ti, že velkých je 5/8 a malých 3/8.
___
Ty teď musíš určit, kolik z velkých (a malých) je černých a bílých.
Prosím s postupem (popisem).
😉

Rylon

PS: Nezaktualizovala se mi stránka tak jsem to dal ke své odpovědi :)